Boris Pasternak

Boris Pasternak

Borys Pasternak – rosyjski pisarz o żydowskich korzeniach, poeta i prozaik XX wieku. Autor słynnej powieści «Doktor Żywago», zbiorów wierszy... Szczegóły

O autorze

Borys Pasternak – rosyjski pisarz o żydowskich korzeniach, poeta i prozaik XX wieku. Autor słynnej powieści «Doktor Żywago», zbiorów wierszy, opowiadań, artykułów i esejów. Pracował nad tłumaczeniami dzieł z innych języków. Jest laureatem literackiej Nagrody Nobla.

Boris Leonidowicz Pasternak urodził się 10 lutego 1890 roku w Moskwie. Jego ojciec był malarzem, a matka – pianistką. Boris miał dwie siostry i brata. Ich mieszkanie często stawało się miejscem koncertów domowych z udziałem artystów. Wśród gości rodziny byli: Lew Tołstoj, Siergiej Rachmaninow, Izaak Levitan i inne znane osobistości. Największe wrażenie wywarł Skriabin, pod wpływem którego Boris przez sześć lat zajmował się muzyką i planował zostać kompozytorem.

Po roku studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Moskiewskiego przyszły pisarz przeniósł się na Wydział Filozoficzny, a następnie na pewien czas wyjechał na studia do miasta Margburg (Niemcy). Pasternak miał zadatki na dobrego filozofa, ale postanowił poświęcić się poezji.

Kariera literacka

Po ukończeniu studiów Boris Leonidowicz został członkiem grupy poetyckiej «Liryka» oraz próbował swoich sił w twórczości literackiej. W 1914 roku wydano jego pierwszy zbiór wierszy pt. «Bliźniak w chmurach». Następnie autor wydał jeszcze kilka zbiorów poetyckich:

  • "Ponad barierami" (1916);
  • "Życie – moja siostra" (1922);
  • "Tematy i wariacje" (1923);
  • "Spektorski" (1925).

Od 1931 roku pisarz przeniósł się na terytorium Gruzji, gdzie nie tylko kontynuował swoją twórczość literacką, ale i zajął się tłumaczeniami dzieł zagranicznych na język rosyjski.

Szczyt twórczości

W 1955 roku autor ukończył powieść «Doktor Żywago». Dzieło to powstawało przez dziesięć lat i jest uważane za szczyt twórczości pisarza. Dzięki temu Pasternak otrzymał Nagrodę Nobla. Książka została przetłumaczona na wiele języków, ale w ojczyźnie była przedmiotem krytyki, zarówno ze strony władzy, jak i w kręgach literackich. Boris Leonidowicz został wykluczony ze Związku Pisarzy. Później, w 1988 roku, powieść zjawiła się w czasopiśmie «Nowyj Mir» («Nowy Świat»). Na LitRes możesz przeczytać wszystkie książki Borisa Pasternaka online, a także posłuchać wersji audio niektórych jego prac.

Podobni autorzy