Boleslaw Prus

Boleslaw Prus

Bolesław Prus – polski powieściopisarz, publicysta i nowelista, uważany za prekursora realizmu polskiego. O autorze Bolesław Prus, a właściw... Szczegóły

O autorze

Bolesław Prus – polski powieściopisarz, publicysta i nowelista, uważany za prekursora realizmu polskiego.

O autorze

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki, urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Jego rodzice wywodzili się z podupadłej i pozbawionej majątków szlachty. Szybko osierocili chłopca, po ich wczesnej śmierci opiekę sprawowała nad nim ciotka, do której był bardzo przywiązany. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie, aczkolwiek opisy życia na wsi, występujące w nowelach i powieściach Prusa, można z niemałym prawdopodobieństwem uznać za elementy autobiograficzne. Uczęszczał do szkoły w Lublinie, kontynuował naukę w Siedlcach i Kielcach. W wieku kilkunastu lat wziął udział w powstaniu styczniowym (1863 rok), podczas którego doznał ciężkiego urazu głowy. Było to zapewne przyczyną lęku przestrzeni, z którym mierzył się przez całe życie. Po upadku powstania odbył karę więzienia w Lublinie. Po wyjściu ukończył liceum w Lublinie i rozpoczął studia w Szkole Głównej na wydziale matematyczno-fizycznym. Jednak niedługo po tym szkoła została zamknięta, z powodu braku pieniędzy Aleksander nie kontynuował nauki. Zarabiał na życie jako guwerner, przez pewien czas pracował nawet jako robotnik w warszawskiej fabryce. W 1864 roku rozpoczął pracę publicystyczną, potem pisarską. Do końca życia mieszkał w stolicy, w 1875 roku ożenił się z Oktawią Trembińską. Warszawę opuszczał rzadko, sporadycznie wyjeżdżał do Nałęczowa, kilka razy do Krakowa i w Tatry. Podróżowanie ograniczały nękające go dolegliwości zdrowotne. Mimo to zmusił się do odbycia jednej podróży zagranicznej. Odwiedził Niemcy, Francję i Szwajcarię, gdzie był gościem kolejnego znakomitego pisarza polskiego Stefana Żeromskiego. Zmarł w Warszawie 19 maja 1912 roku.

Twórczość

Debiutował w 1864 roku w "Kurierze Codziennym” pisząc felietony, korespondencje, recenzje i humoreski. Wtedy właśnie Aleksander Głowacki przeistoczył się w Bolesława Prusa. Pseudonimem tym podpisywał większość tekstów. Ogromną popularnością cieszyły się kroniki, które publikował w różnych pismach, głównie w «Kurierze Warszawskim» w latach 1875-87. Poruszał w nich istotne tematy życia publicznego, komentował aktualne wydarzenia, pouczał, ale też wyszydzał. Publicystyka Prusa będąca na bardzo wysokim poziomie literackim była inspiracją dla całego pokolenia. Ogrom włożonej w nią pracy był z pewnością zalążkiem dla sukcesu literackiego Bolesława.

Od 1879 roku intensywnie rozwija się twórczość literacka Bolesława Prusa. Debiutował wtedy „Przygodą Stasia”. W pismach, z którymi wcześniej współpracował jako publicysta, zaczęły ukazywać się jego nowele i szkice powieściowe. Zadeklarował się jako zwolennik realizmu, bohaterami jego utworów są ludzie ubodzy, zepchnięci na margines społeczny. Do najważniejszych utworów Bolesława Prusa z pewnością należą:

  • „Anielka” (1885)
  • „Lalka” (1890)
  • „Emancypantki” (1894)
  • „Faraon” (1897)
  • opowiadania: „Katarynka” (1881) oraz „Kamizelka” (1882)

Bolesław Prus był pisarzem zaangażowanym w życie publiczne. Brał udział w wielu inicjatywach społecznych oraz działał w stowarzyszeniach. Powieści i nowele Prusa przetłumaczone zostały na kilkanaście języków.

Książki Bolesława Prusa możesz pobrać w formatach fb2, txt, epub, pdf lub czytać online na stronie LitRes.