3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Dyskursy dyskryminacji i tolerancji w przestrzeni publicznej współczesnej Polski (wartości, postawy, strategie)

PDF
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Monografia opisuje społeczne praktyki wykluczenia oraz tolerancji obecne we współczesnej polskiej przestrzeni publicznej. Tło teoretyczno-metodologiczne stanowi krytyczna analiza dyskursu. W pierwszej części autorka omawia wielość ścieżek, koncepcji i perspektyw badań dyskursu oraz proponuje własną konceptualizację tej kategorii badawczej. Część druga prezentuje obraz relacji między podmiotami wybranych dyskursów (feministycznego, nacjonalistycznego, narodowo-prawicowego, kościelnego i dyskursu „Tygodnika Powszechnego”) zrelatywizowanych do wskazanych w tytule praktyk wykluczenia i tolerancji. Przedstawione w pracy analizy koncentrują się na wyłonieniu z dyskursywnych światów jednostek/grup postrzeganych w kategorii Innego oraz na rekonstrukcji dyskursywnego obrazu Innych, a także Swoich. Ogląd wybranych dyskursów uwzględnia również płaszczyznę aksjologiczną i ideologiczną, ponieważ dyskursywna konceptualizacja świata to wypadkowa intersubiektywnie podzielanych wartości, przekonań, schematów myślenia, które polaryzują stanowiska i wpływają na stosunek wobec Innych, generując akty wykluczenia bądź tolerancji.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 22 listopada 2019
  • ISBN: 978-83-226-3260-4
  • Całkowity rozmiar: 5 MB
  • Całkowity liczba stron: 278
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Uniwersytet Śląski
"Dyskursy dyskryminacji i tolerancji w przestrzeni publicznej współczesnej Polski (wartości, postawy, strategie)" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Alina Urban
02 sierpnia 2021

Myślę, że warto pochylić się nad polską tolerancją, której mamy stanowczo za mało i polską dyskryminacją, która niestety przeważa w społeczeństwie. Oczywiście jest to praca naukowa, dlatego też autorka pokazuje całe spektrum postaw społecznych, jakie możemy zaobserwować w naszym kraju, ale sądzę, że warto się z nią zapoznać. Czasami, zamiast sięgać tylko po publicystykę czy reportaż warto zajrzeć też do opracowania naukowego i zrozumieć skąd biorą się pewne postawy społeczne, dlaczego jedne przeważają, a drugie pozostają w mniejszości. Według mnie to bardzo ciekawa, aktualna i potrzebna pozycja!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę