Szkodliwa medycynaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Fałszywe terapie. Szkodliwe leki. Kłamliwe statystyki. Oszustwa farmaceutycznych koncernów

Dr Ben Goldacre w swojej kolumnie na łamach „Guardiana” od lat demaskuje manipulacje podejrzanymi danymi medycznymi i pseudomedyczne metody leczenia, odkrywa ponure tajemnice stojące za praktykami producentów leków, bierze pod lupę medyczne mistyfikacje, np. tę rozpętaną wokół szczepionki trójskładnikowej MMR, a także analizuje robiące wodę z mózgu reklamy kosmetyków, akupunkturę i homeopatię, witaminy i wywołujący wśród społeczeństwa poruszenie temat „toksyn”.

Ta pełna goryczy i sarkazmu, choć przy tym przezabawna, książka, stanowiąca plon jego wieloletniego śledztwa dziennikarskiego, jest niezwykle fascynującą i otrzeźwiającą podróżą po obszarze szkodliwej niby-medycyny, którą codziennie karmią nas przeróżne media i pozujący na autorytety szarlatani.

„Począwszy od eksperta z doktoratem zdobytym na kursie korespondencyjnym, na obalaniu mitów homeopatii skończywszy, Ben Goldacre opowiada czytelnikowi o kilku ważnych sprawach i pokazuje, że nie potrzeba stopnia naukowego, aby samemu dostrzec niebezpieczeństwa złej medycyny”.

„Independent”

„Pod względem szczerej bezkompromisowości, demaskowania iluzji oraz czystej radości z atakowania samozwańczych, ignoranckich ortodoksów brylujących w środowiskach współczesnej klasy średniej, Szkodliwa medycyna nie ma sobie równych. Pękniesz ze śmiechu, a potem cały zapas swojej zdrowej żywności wyrzucisz do kosza!”..

„Observer”

„Nie wolno przegapić tej książki! Tocząc pianę w pełni usprawiedliwionego oburzenia, Goldacre nokautuje hochsztaplerów i bajerantów robiących zły użytek z podejścia naukowego. Niewielu umknie sprawiedliwości: firmy farmaceutyczne, samozwańczy dietetycy, irracjonalni badacze i sprzedajni dziennikarze dostaną niezły i zasłużony wycisk”.

„The Times”

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 09 listopada 2019
  • ISBN: 9788381168410
  • Tłumacz: Aleksander Wojciechowski
  • Wydawca: Zysk i S-ka
  • Spis treści
Ben Goldacre "Szkodliwa medycyna" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Henryka Mruk
16 kwietnia 2020

Ben Goldacre, to brytyjski lekarz i popularyzator krytyki pseudonauki i medycyny niekonwencjonalnej. Autor obszernie opisuje wątek wykorzystywania przez koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne nieświadomości i podatności na wszelkie sugestie konsumentów, aby się wzbogacić, porusza także tematy przekłamanych statystyk, homeopatii, efektu placebo i dietetyki. Bardzo duża dawka wiedzy, momentami czułam się jakby ktoś wylał na mnie kubeł zimnej wody. Wszystko jednak odnosi się do rynku Wielkiej Brytanii. Chciałabym znaleźć pozycję podobną lecz odnoszącą się do polskich realiów. Nie mniej jednak, lektura jest niezwykle ciekawa i godna polecenia.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę