B.A. Paris

B.A. Paris

B.A. Paris – brytyjska powieściopisarka pochodzenia francusko-irlandzkiego. O autorze B.A. Paris, a właściwie Bernadette MacDougall przyszła... Szczegóły

O autorze

B.A. Paris – brytyjska powieściopisarka pochodzenia francusko-irlandzkiego.

O autorze

B.A. Paris, a właściwie Bernadette MacDougall przyszła na świat w 1958 roku w Anglii. Wychowywała się w Anglii, a następnie przeprowadziła do Francji. Tam przez kilka lat była zatrudniona w branży finansowej – pracowała jako przedstawiciel handlowy w jednym z międzynarodowych banków. Posiada wykształcenie pedagogiczne, wspólnie z mężem założyła szkołę językową. Wraz z rodziną, w tym z pięcioma córkami, mieszka na stałe we Francji. Prywatnie czytuje dramaty psychologiczne i literaturę faktu, nie przepada natomiast za romansami.

B.A. Paris to jej pseudonim artystyczny. Autorka tłumaczy, że B.A. to skrót jej imion – Bernadette Anne. Zdecydowała się na Paris, ponieważ przez 37 lat mieszkała w Paryżu. Nazwa wydawała jej się wówczas oryginalna, wiążą się z nią również ciepłe wspomnienia. Autorka przyznaje, że postanowiła pisać pod pseudonimem, ponieważ jej imiona są zbyt długie, a prawdziwe nazwisko chciała zachować dla książek dziecięcych, które napisała przed sukcesem pierwszego thrillera psychologicznego.

Twórczość literacka

Potrzeba i chęć pisania towarzyszyła jej nieprzerwanie od wczesnej młodości. Zanim książki B. A. Paris podbiły światowe listy bestsellerów, Bernadette długo pisała do szuflady, od czasu do czasu próbując szczęścia u wydawców. Odmowy jej jednak nie zniechęcały. Początkowo próbowała pisać książki dla dzieci, głównie krótkie formy: opowiadania, bajki, historyjki. Pomysł, aby spróbować się z materią powieściową podsunęła jej dopiero dorastająca córka, zachęcając matkę do udziału w konkursie literackim. Okazało się wtedy, że wymyślanie dłuższych narracji dla dorosłych przychodzi jej bez trudu.

Chociaż książki B. A Paris, które przyniosły jej międzynarodowy rozgłos to thrillery psychologiczne, podobno nigdy nie była ani miłośniczką tego gatunku, ani nie planowała go uprawiać. Jednak jako osoba pragmatyczna postanowiła podążyć za zapotrzebowaniem rynku wydawniczego. Pisarska filozofia B. A. Paris jest bowiem taka, że autor powinien dostarczać czytelnikom tego, czego ci aktualnie chcą.

Absolutnym przełomem w życiu Bernadette Anne MacDougal było wydanie w 2016 roku książki „Za zamkniętymi drzwiami”. Powieść z miejsca stała się bestsellerem, co błyskawicznie uczyniło z niedawnej gospodyni domowej poczytną pisarkę. Druga powieść, „Na skraju załamania”, tajemniczością i grozą w niczym nie ustępowała pierwszej książce. Kolejna, „Pozwól mi wrócić”, była mroczną i niepokojącą historią Finna, mężczyzny, którego dziewczyna zniknęła bez śladu w drodze powrotnej ze wspólnych wakacji we Francji. Najnowsze książki B. A Paris „Dylemat” oraz „Dublerka” również cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników.

Książki B. A Paris można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy