Astrid Lindgren

Astrid Lindgren

Astrid Lindgren jest legendarną szwedzką pisarką, autorką światowej sławy książki dla dzieci „Dzieciak i Carlson, którzy mieszkają na dachu”... Szczegóły

O autorze

Astrid Lindgren jest legendarną szwedzką pisarką, autorką światowej sławy książki dla dzieci „Dzieciak i Carlson, którzy mieszkają na dachu”, a także tetralogii «Pippi Pończoszanka» lub «Fizia Pończoszanka» (szw. Pippi Långstrump). Jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków świata, w tym na rosyjski.

Astrid Lindgren (z domu Eriksson) urodziła się 14 listopada 1907 roku w Wimmerby w Szwecji. Jej rodzina była bardzo przyjazną i szanowaną. Rodzice wybaczali swoim dzieciom rozpieszczanie pod warunkiem, że będą im pomagać w pracach domowych. O wielu dowcipach Astrid napisała później w książkach. Po ukończeniu szkoły przyszła pisarka wyjechała do Sztokholmu, aby znaleźć pracę. Po zmianie kilku stanowisk (sekretarka, stenografka, redaktor) z powodzeniem wyszła za mąż.

Autor najlepszych opowiadań dla dzieci

Jej bogata Fantazja pomogła stać się sławną pisarką Astrid. Kiedy poważnie zachorowała jej córka, zaczęła komponować fascynujące historie dla dziecka, których główną bohaterką była Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka. Następnie autorka złamała nogę i została zmuszona do przestrzegania leżenia w łóżku, a następnie postanowiła zapisać wymyślone historie.

Później wysłała rękopis do wydawnictw, z których jedno postanowiło opublikować przygody zabawnej dziewczyny. Dzieło szybko stało się niezwykle popularne, zostało przetłumaczone na wiele języków. Wkrótce spod pióra Lindgrena pojawiły się nowe postacie, które natychmiast spodobały się czytelnikom:

  • Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza;
  • Karlsson z dachu;
  • Detektyw Blomkvist (tytuł oryg. Mästerdetektiven Blomkvist);
  • Mio, mój Mio oraz in.

Kiedy Astrid pisała swoje książki, nie sądziła, że ludzie tak bardzo je polubią. Pisarka napisała szybko: stenografowała, a następnie długo pracowała nad tym, co napisała, aby następnie wydrukować wersję wykończeniową na maszynie do pisania.

Uznanie świata

W 1957 roku Lindgren została pierwszym pisarzem dla dzieci, który otrzymał od Królestwa Szwecji medal za osiągnięcia literackie. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień: Międzynarodowy Złoty Medal im. H. C. Andersena, zwany „Małym Noblem”, Nagroda Lewisa Carrolla, Międzynarodowy Złoty Medal im. Lwa Tołstoja, nagrody UNESCO, „Srebrny Niedźwiedź” (za film „Ronja, córka zbójnika”). Na LitRes możesz pobrać wszystkie książki Astrid Lindgren w najwygodniejszym formacie (epub, mobi, txt i pdf). Pobierz dzieła sztuki na urządzenie elektroniczne i zanurz się wraz z dziećmi w świecie niesamowitych przygód.

Podobni autorzy