OlimpijkiTekst

Z serii: Reportaż
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu.

„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 15 lipca 2020
Anna Sulińska "Olimpijki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Beze mnie jesteś nikim
Izmir
Żeby nie było śladów
-5%
Lilia Melnik
20 października 2020

Wspaniały reportaż na temat polskich sportsmenek, które przecierały szlaki za czasów PRL-u. Opowieść o niezwykłym harcie ducha oraz absurdach przeszłości, które jednak nie złamały ich silnej woli. Nie wszystkie bohaterki były mi znane, jednak nie jestem na tyle pasjonatką historii sportu aby dobrze się w nich orientować. Poruszająca opowieść, niejednokrotnie smuta, jednak pokazuje, że to charakter liczy się najbardziej w osiągnięciu sukcesu, nawet ponad możliwości fizyczne. Polecam gorąco tę książkę, nie tylko miłośnikom sportu.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora