Factfulness

Tekst
Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Factfulness
Factfulness
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 71  56,80 
Audio
Factfulness
Audiobook
Czyta Maciej Więckowski
39  28,47 
Szczegóły
Opis książki

Factfulness: nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.

W książce Factfulness profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED, Hans Rosling, wraz z dwoma wieloletnimi współpracownikami, Anną i Olem, proponują nowe, choć dość radykalne wyjaśnienie tego zjawiska. Opisują dziesięć instynktów, które zakłócają nasz punkt widzenia – począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy („my” i „oni”), poprzez sposób, w jaki odbieramy informacje medialne (w których dominuje strach), a kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zwykle zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu).

Okazuje się, że nasz świat pomimo swoich niedoskonałości, znajduje się w znacznie lepszym stanie niż się spodziewamy. Nie oznacza to, iż prawdziwe zagrożenia nie istnieją. Jednak gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. Factfulness jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona twój sposób postrzegania świata.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • Rozmiar: 430 str. 124 ilustracje
  • ISBN: 9788380085497
  • Tłumacz: Monika Popławska
  • Wydawca: Media Rodzina
  • Spis treści
Anna Rosling-Ronnlund "Factfulness" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Factfulness
Audiobook
Czyta Maciej Więckowski
39  28,47 

Osoby, które czytają tę książkę, przeczytały również

Juliusz Trocki
11 grudnia 2019

Bardzo pozytywna książka o tym, jak nie oszaleć żyjąc we współczesnym świecie. Po pierwsze, autorzy przedstawiają ogólny obraz teraźniejszości i najbliższej przyszłości i przyznają: tak, to nie jest tak dobre, jest coś, czego należy zniechęcać. Ale nie rób tego! A potem powiedzą ci, jak nauczyć się filtrować informacje, skupiać się na pozytywach, a nie na negatywach, i jak postrzegać różne sytuacje na świecie, aby wygodnie ci było żyć. W takim przypadku wszystkie dane i wskazówki są oparte na prawdziwych statystykach! I wyraźnie mówią nam, że informacje w wiadomościach często są dalekie od prawdy, a dzieje się to w celu eskalacji atmosfery. Dlatego polecam tę książkę wszystkim. Pomoże ci nie wpaść w tę pułapkę i nauczy Cię patrzeć na świat realistycznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę