Od jednego LucyperaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Od jednego Lucypera
Od jednego Lucypera
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 66,90  53,52 
Od jednego Lucypera
Audio
Od jednego Lucypera
Audiobook
Czyta Magda Karel
34,90  25,48 
Szczegóły
Opis książki

Kopalnia przeszłości i niedomówień

Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wdrapie się na hałdę wieloletnich niedomówień, z której rozpościera się perspektywa od współczesnego wybrzeża Morza Północnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy.

Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 15 lipca 2020
  • ISBN: 9788308071618
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Anna Dziewit-Meller "Od jednego Lucypera" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Od jednego Lucypera
Audiobook
Czyta Magda Karel
34,90  25,48 
Pelagia Lysiak
03 listopada 2020

Świetna książka! Historia dwóch kobiet połączona więzią krwi i specyficzną energią przenoszoną z pokolenia na pokolenie. Obrazuje można powiedzieć typowe schematy polskiej rodziny, czyli nierozwiązywanie problemów i unikanie konfrontacji. W efekcie – choroby psychiczne, zaburzenia odżywiania, brak samoakceptacji. Pomimo tak trudnego tematu, książę czyta się szybko, wręcz lekko. Wszystko przez to, że jest napisana bardzo dobrze, pięknym językiem, w który umiejętnie i sensownie wpleciono gwarę śląską i język mówiony. Jak najbardziej polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę