Boznańska. Non finito

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Boznańska. Non finito
Boznańska. Non finito
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 69,80  55,84 
Boznańska. Non finito
Boznańska. Non finito
Audiobook
Czyta Danuta Stenka
34,90 
Szczegóły
Opis książki

„Malowała powoli, z przejęciem, a portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł […] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł.”

– Zofia Stryjeńska o Oldze Boznańskiej

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata.

Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli.

Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”.

Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska „ze swoimi kochasiami”.

W tle kręcił się roller coaster historii: Budowa wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy, początek drugiej wojny.

Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 30 października 2019
  • Rozmiar: 290 str. 91 ilustracji
  • ISBN: 9788308071113
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Angelika Kuźniak "Boznańska. Non finito" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Boznańska. Non finito
Audiobook
Czyta Danuta Stenka
34,90 
Angelina Wajs
26 marca 2020

Fenomenalna biografia, jedna z lepszych jakie miałam okazję czytać. Wspaniała malarka, której ślady na niełatwej drodze życiowej odkurzyła Angelika Kuźniak. Wcześniej nie znałam wielu faktów z życia malarki, tym bardziej książkę czytało mi się niezwykle dobrze, choć narracja jest prowadzona w specyficzny sposób. Warto przeczytać i przemyśleć twórczość artystki poprzez pryzmat jej życia. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę