Rozwojownik. Inspirujący poradnik rozwoju osobistego i szczęściaTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Każdej odpowiedzi przypisz odpowiednią liczbę punktów według następującego klucza:

• bardzo podobna = 8 punktów;

• podobna = 6 punktów;

• raczej podobna = 4 punkty;

• raczej niepodobna = 2 punkty;

• niepodobna = 1 punkt;

• zupełnie niepodobna = 0 punktów.

W kolejnej tabeli znajduje się dziesięć talentów wraz z przyporządkowanymi im numerami opisów z poprzedniej tabeli. Zsumuj swoje punkty we wszystkich wersach. Wers, w którym uzyskasz najwięcej punktów, wskazuje na twój talent.


Talent Numer opisu Suma punktów
Docenianie piękna i doskonałości 4, 6, 12
Duchowość 7, 9, 17
Inteligencja społeczna 10, 14, 15
Konsekwencja 21, 23, 29
Kreatywność i pomysłowość 2, 8, 20
Rozwaga 5, 19, 28
Rzetelność 16, 18, 22
Zdolności przywódcze 1, 24, 30
Poczucie humoru 3, 11, 25
Życzliwość 13, 26, 27

Interpretacja wyników

Docenianie piękna i doskonałości

Widzisz i doceniasz piękno oraz doskonałość w wielu dziedzinach życia, od natury po sztukę, od nauki po codzienne doświadczenia. Potrafisz się autentycznie zachwycać i wyrażać emocje, które przeżywasz w kontakcie ze sztuką. Dostrzegasz wyjątkowość miejsc, w których przebywasz, i nie przechodzisz obojętnie obok najmniejszych śladów piękna. Aby rozwijać swój talent, możesz zapisać się na kurs historii sztuki, malarstwa, garncarstwa czy kreatywnego pisania. Jeśli chcesz zwiększać wrażliwość znanych ci osób, zorganizuj u siebie w domu klub książkowy lub filmowy.

Duchowość

Sfera duchowa jest dla ciebie bardzo ważna. Potrafisz utrzymać harmonię w najistotniejszych obszarach swojego życia i podporządkowywać swoje działania temu, co jest dla ciebie naprawdę istotne. W celu rozwijania własnego talentu zastanów się, jak jeszcze możesz pielęgnować swoje wartości i wcielać je w życie. Jeśli na przykład wartością są dla ciebie bliskie relacje, to pomyśl, co możesz zrobić, aby spędzać więcej czasu z bliskimi; jeśli jest to rozwój osobisty, to zaplanuj w tygodniu czas na zajmowanie się tym, co cię rozwija.

Inteligencja społeczna

Masz świadomość tego, co wpływa na uczucia innych ludzi. Wiesz, jak zachować się w różnych sytuacjach społecznych. Swobodnie nawiązujesz kontakty z ludźmi, potrafisz porozumieć się z różnymi osobami. Aby rozwijać swój talent, możesz zaoferować lekcje języka polskiego dla obcokrajowców w zamian za naukę ich języka i kultury. Ogłoszenie o lekcjach możesz zamieścić w popularnych portalach, które oferują wymianę umiejętności między użytkownikami (np. www.skilltrade.org). W pracy możesz wspierać innych w rozwiązywaniu sporów, pomagając im lepiej zrozumieć współpracowników.

Konsekwencja

Wytrwale pracujesz, aby skończyć to, co rozpoczynasz. Każdy projekt starasz się realizować w odpowiednim czasie. Nie rozpraszasz się w trakcie pracy i czerpiesz satysfakcję z realizacji swoich zamierzeń. Inni doceniają cię za skuteczność w działaniu. Aby wykorzystywać swój talent, wybierz hobby wymagające regularności i wysiłku oraz związane z wyzwaniem (np. z przebiegnięciem maratonu, ze zdobyciem wysokiego szczytu czy z napisaniem książki).

Kreatywność i pomysłowość

Myślenie o tym, jak coś zmienić, ulepszyć, jest twoją mocną stroną. Prawdopodobnie nie zadowalasz się konwencjonalnymi rozwiązaniami i sposobami postępowania. Inni cenią cię za oryginalność myślenia i działania. Pomyśl o jakimś wyjątkowym hobby, o nietypowym zajęciu, które pozwoli ci wykorzystać twórczy potencjał (jak np. kurs fotografii, gotowania czy projektowania). Możesz także organizować atrakcyjne rozrywki dla znajomych (np. wieczór gier i zabaw, tematyczne przyjęcia), a w pracy prowadzić sesje burzy mózgów dla współpracowników.

Rozwaga

Jesteś osobą ostrożną, a twoje wybory są rozważne i przemyślane. Nie mówisz i nie robisz niczego, czego możesz później żałować. Zanim podejmiesz jakieś działanie, zastanawiasz się kilka razy nad jego sensem i konsekwencjami. Aby rozwijać swój talent, możesz wspierać innych w podejmowaniu ważnych decyzji. Na przykład jeśli ktoś poprosi cię o radę, zaproponuj wspólne przeanalizowanie problemu i wypracowanie wniosków.

Rzetelność

Przykładasz dużą wagę do jakości i terminowości realizowanych zadań. Inni postrzegają cię jako profesjonalistę i ufają twoim kompetencjom. Wykorzystuj swój talent w końcowych fazach realizacji projektów, sprawdzając, jak ostateczny kształt projektu ma się do wcześniejszych ustaleń. Możesz także pomagać innym w jasnym określaniu standardów pracy, którymi chcą się kierować.

Zdolności przywódcze

Potrafisz oddziaływać na ludzi, wzbudzając przy tym ich szacunek i zainteresowanie. Staraj się wykorzystywać swój talent, wspierając innych na drodze rozwoju, na przykład wskazując współpracownikom, w czym są dobrzy i w czym się wyróżniają. Jeżeli nie zajmujesz stanowiska menedżerskiego, pomyśl o angażowaniu się w aktywności, w trakcie których możesz przyjmować rolę lidera. W życiu prywatnym może to być na przykład zorganizowanie wyprawy dla grupy znajomych, a w pracy – inicjowanie zmian, które mogą przynieść korzyści dla pracowników czy całej organizacji.

Poczucie humoru

Uwielbiasz się śmiać i dobrze bawić. Wywoływanie uśmiechu innych jest dla ciebie bardzo ważne. Patrzysz na świat z optymizmem, a ludzie cenią twoje pogodne usposobienie i poczucie humoru. Aby wykorzystać swój talent, możesz regularnie wysyłać lub opowiadać swoim bliskim i współpracownikom dowcip dnia, a także organizować przyjęcia dla znajomych lub planować atrakcyjne wyjazdy integracyjne w pracy.

Życzliwość

Jesteś osobą miłą i wspierającą innych. Zawsze znajdujesz czas dla przyjaciół i bliskich. Chętnie pomagasz ludziom, nawet nieznajomym. Inni cenią to, że zawsze można na tobie polegać. Aby rozwijać swój talent, możesz zaangażować się w działalność charytatywną i namówić do tego bliskich lub współpracowników. Sprawdź, jakie fundacje i stowarzyszenia działają w twoim mieście, i kierując się innymi swoimi talentami, wybierz organizację, która będzie do nich pasować (np. jeśli twoim drugim talentem jest docenianie piękna i doskonałości, to wybierz fundację o profilu kulturalnym).

Pozytywne emocje – w co warto inwestować

Quiz

Jak sądzisz, która z wymienionych emocji najsilniej i najtrwalej wpływa na wzrost zadowolenia z życia:

a) duma;

b) wdzięczność;

c) radość;

d) euforia.

Czytając dalej, poznasz odpowiedź na to pytanie.

Wbrew pozorom nie chodzi ani o euforię, ani o radość. Są to emocje bardzo intensywne, pozytywne, lecz nietrwające zbyt długo. Odpowiada za to mechanizm znany w psychologii jako hedonistyczna adaptacja. Amerykańscy psychologowie Philip Brickman i Donald T. Campbell odkryli, że potrafimy uruchamiać olbrzymie pokłady wewnętrznych zasobów, gdy stajemy w obliczu jakiegoś zagrożenia, choroby czy kryzysu życiowego. Natomiast jest nam trudniej zmobilizować siły, gdy wszystko układa się po naszej myśli. Jeśli jest dobrze, uznajemy to za normę. Hedonistyczna adaptacja sprawia także, że po każdym pozytywnym wydarzeniu lub zmianie nasza radość jest mniej intensywna. Szybko przyzwyczajamy się do dobrego i uznajemy, że tak po prostu ma być.

Jeśli nie euforia i radość, to może duma? Nie, to także nie jest prawidłowa odpowiedź. Duma to stan zadowolenia z siebie z powodu podejmowanego wysiłku lub uzyskanych korzyści. Jednak i ona nie trwa zbyt długo. Możemy być dumni dzień, dwa, może tydzień czy miesiąc. Potem przywykamy do sukcesu i najczęściej wyznaczamy sobie kolejny cel do osiągnięcia. Aby odczuwać dumę, musimy mieć ku temu konkretny powód.

Okazuje się, że na wzrost zadowolenia z życia najsilniej i najtrwalej wpływa wdzięczność. Kilkadziesiąt lat po odkryciu zjawiska hedonistycznej adaptacji psycholog Robert A. Emmons wykazał w serii eksperymentów, że receptą na odnalezienie i utrzymanie poczucia szczęścia jest właśnie pielęgnowanie wdzięczności. Jego badania potwierdziły istnienie związku między wyrażaniem wdzięczności a zdrowiem psychicznym i fizycznym. Ludzie, którzy na co dzień okazują wdzięczność, są szczęśliwsi, mają więcej energii i częściej doświadczają innych pozytywnych emocji. Są także bardziej uczynni i empatyczni oraz chętniej wybaczają. Według Emmonsa wdzięczność przejawia się między innymi w docenianiu tego, co niesie życie, i w chęci dziękowania za to.

 

Czym innym zaś jest poczucie zobowiązania czy przymusu zrewanżowania się za wyświadczoną nam przysługę. Owo poczucie nie wiąże się z żadnymi wzniosłymi uczuciami, lecz ze zwykłym rachunkiem zysków i strat. Wdzięczność wypływa natomiast z głębokiej wewnętrznej potrzeby i wyraża się w sposób naturalny i swobodny.

Okazywanie wdzięczności – proste ćwiczenia zwiększające poziom szczęścia

Ćwiczenie 1

Stwórz listę powodów do odczuwania wdzięczności. Codziennie przed snem przypomnij sobie co najmniej pięć miłych rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia i za które możesz okazać wdzięczność – sobie, innym ludziom, światu. Czasem będą to zdarzenia ważne i doniosłe, a czasem po prostu przyjemne chwile, które wprawiają cię w doskonały nastrój, jak na przykład wypicie pysznej kawy w promieniach porannego słońca.

Inny sposób praktykowania wdzięczności to przekazywanie jej dalej.

Ćwiczenie 2

Pomyśl o spotkanej na swojej drodze życiowej osobie, która jest dla ciebie ważna i która wyświadczyła ci wiele dobra. Zastanów się, za co jesteś jej wdzięczny. W jaki sposób jej zachowanie czy słowa wpłynęły na ciebie? Jaką pozytywną zmianę ta osoba w tobie wywołała? Jeżeli jesteś na to gotowy, powiedz jej o tym. Napisz do niej list, esemes lub e-mail albo zadzwoń. Być może ta osoba nie wie, jak wiele dla ciebie zrobiła. Powiedz, za co jej dziękujesz i jakie to ma dla ciebie znaczenie.

Podobne ćwiczenie przeprowadził w grupie ochotników Martin Seligman. Kiedy sprawdził, jak owi ochotnicy czują się tydzień i miesiąc po napisaniu listu z wyrazami wdzięczności, okazało się, że są szczęśliwsi i wykazują słabsze objawy depresji. Warto zatem dziękować innym – nie tylko ze względu na ich dobre samopoczucie, ale także ze względu na własne.

Dlaczego warto dbać o dobry nastrój

Naturalnym pragnieniem człowieka jest utrzymanie dobrego samopoczucia. Dobry nastrój jest korzystny, ponieważ dzięki niemu lepiej oceniamy i odbieramy otaczających nas ludzi, a także mamy lepszy stosunek do samych siebie. Ponadto w dobrym nastroju mamy tendencję do zapamiętywania i przypominania sobie pozytywnych informacji, co dodatkowo nastraja nas pozytywnie.

Jak twierdzi wybitny polski psycholog profesor Bogdan Wojciszke, pozytywny nastrój sprawia także, że chętniej i częściej pomagamy innym. Co ciekawe, liczne badania z zakresu psychologii pozytywnej wykazały, że spełnianie dobrych uczynków to również jeden ze sposobów na poprawę samopoczucia. Koło zatem się zamyka: sprawiając innym przyjemność, dbasz również o siebie!

W zdrowym ciele… szczęśliwy duch – o tym, jak ruch i dieta pomagają dbać o dobre samopoczucie

Badania z zakresu medycyny i psychologii potwierdzają, że między umysłem a ciałem istnieje sprzężenie zwrotne. Gdy dbamy o zdrowie i cielesność, pielęgnujemy również swoje samopoczucie.

Już w latach siedemdziesiątych XX wieku naukowcy odkryli zjawisko zwane wymownie euforią biegacza. Badania wykazały, że pod wpływem długodystansowego biegu lub innej długotrwałej aktywności fizycznej następuje gwałtowny wyrzut endorfin do mózgu. Endorfiny wprawiają nas w dobry nastrój oraz zwiększają odporność na ból i zmęczenie. Regularny wysiłek fizyczny zwiększa kreatywność i ogólną sprawność umysłową.

Oprócz aktywności fizycznej także właściwa dieta pomaga dbać o dobry nastrój. Właściwa, czyli jaka? Podane dalej rady pochodzą od dietetyka Totomato. Totomato to bistro i akademia kulinarna, miejsce stworzone przez pasjonatów zdrowego jedzenia i zdrowego stylu życia.

Dieta „na lepszy nastrój” powinna być przede wszystkim zbilansowana, racjonalna i urozmaicona. W szczególności warto zadbać o spożywanie dużych ilości witamin o działaniu przeciwdepresyjnym – tiaminy, niacyny i kwasu foliowego. Źródłami tiaminy – witaminy B1 – są pełnoziarniste produkty zbożowe, jajka, ryby i kalafior. Niacyna – witamina PP – zawarta jest w rybach, w orzechach ziemnych oraz w otrębach. W kwas foliowy – witaminę B9 – bogate są wszystkie warzywa zielonolistne, jakkolwiek prym wiedzie tu jarmuż, najbardziej skoncentrowane źródło mikroelementów i witamin.

Chociaż w celu poprawy nastroju często sięgamy po słodycze, nie jest to zalecany przez nas sposób. Efekt zjedzenia słodyczy jest krótkotrwały, czego następstwem jest sięganie po kolejną porcję słodkości (wyjątki stanowią gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao oraz batoniki z suszonych owoców i orzechów). Proponujemy ci prawdziwego pogromcę złego nastroju: zielony koktajl z jarmużu z dodatkiem banana, otrębów pszennych oraz jogurtu lub mleka roślinnego. Smacznie i zdrowo.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek żywieniowych i przepisów, zapraszamy na www.totomato.pl.

Praca, szczęście i sukces – co z czego wynika

Czy zastanawiasz się czasami, ile prawdy jest w przekonaniach dotyczących związku między pracą, sukcesem a szczęściem? Przyjrzymy się dwóm mitom na ten temat.

• Mit 1: „Wysoki iloraz inteligencji gwarantuje sukces”.

Według licznych badań z zakresu psychologii motywacji sukces zawodowy jedynie w 25% zależy od ilorazu inteligencji. Natomiast aż w 75% zależy on od optymizmu, wsparcia społecznego i postrzegania presji jako wyzwania, a nie zagrożenia.

• Mit 2: „Ciężka praca prowadzi do wielkich osiągnięć, a te budują poczucie trwałego szczęścia”.

Zgodnie z teorią hedonistycznej adaptacji szybko przyzwyczajamy się do pozytywnych wydarzeń i związanych z nimi emocji; zwłaszcza do wydarzeń, które budzą naszą dumę. Zamiast delektować się szczęściem po osiągnięciu sukcesu szybko stawiamy sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. Ba! Niekiedy dochodzimy do wniosku, że wciąż za mało wiemy czy umiemy lub niewystarczająco dużo osiągnęliśmy. To prawda, że osiąganie ważnych celów przyczynia się do wzrostu satysfakcji życiowej, jednak nie jest to jedyny ani najskuteczniejszy sposób na budowanie szczęścia.

Tyle o mitach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat związku między inteligencją, szczęściem a pracą, zachęcamy do obejrzenia wystąpienia Shawna Achora na konferencji TED. W swojej zabawnej i błyskotliwej prezentacji ów psycholog udowadnia, że to nie praca sprawia, iż jesteśmy szczęśliwi, lecz poczucie szczęścia skłania nas do efektywniejszej pracy. Czy to dobra wiadomość dla ciebie?

Warto obejrzeć

Shawn Achor: Szczęśliwy sekret efektywniejszej pracy www.ted.com/talks/shawn_achor_the_happy_secret_to_better_work?language=pl

Szklanka do połowy pełna czy pusta? O tym, jak pielęgnować optymizm

Optymizm to nie sztuka oszukiwania siebie, lecz świadomy wybór postrzegania oraz interpretowania rzeczywistości. To od ciebie zależy, czy będziesz widzieć szklankę do połowy pełną, czy też do połowy pustą.

Optymizm nie polega na pomijaniu negatywnych aspektów życia, lecz na wyciąganiu konstruktywnych wniosków. Tłumienie niewygodnych, niechcianych, nieakceptowanych emocji lub negatywnych myśli nie poprawia samopoczucia, ponieważ to, co wypierane, prędzej czy później odzywa się ze zdwojoną siłą. Ważne jest, aby pamiętać, że niekiedy problemy wskazują kierunek, w którym należy pójść. Nie mów, że nie możesz czegoś zrobić. Zamiast tego pytaj, jak to zrobić. Taka postawa co prawda nie rozwiązuje problemu, ale nadaje mu inny wymiar. Aby rozwijać optymistyczne podejście do życia, przyjrzyj się swoim ostatnim trudnościom. Zastanów się, czego one cię nauczyły. Czego udało ci się dzięki nim dowiedzieć o sobie? Jakie umiejętności lub cechy udało ci się odkryć czy rozwinąć?

Do przemyślenia

Gdy napotkasz nową trudność, przypomnij sobie sytuację, którą zdarzyło ci się początkowo uznać za przeszkodę nie do przejścia. Nie wikłaj się w rozważanie szczegółów bieżącego problemu, tylko buduj świadomość tego, że już nie raz udało ci się zaradzić trudnościom, i zapytaj siebie, jak rozwiązać ów problem. Odpowiedź na to pytanie może ci się nie spodobać, ale na pewno istnieje!

Dobro i szczęście wracają – o mocy dobrych uczynków

Czy wiesz, że bycie życzliwym jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie szczęścia? Julia K. Boehm i Sonja Lyubomirsky, badaczki zajmujące się problematyką szczęścia, prosiły uczestników swoich badań, aby przez kilka tygodni pomagali w drobnych sprawach innym ludziom, na przykład przytrzymali komuś drzwi, powiedzieli komplement, ustąpili miejsca w autobusie. Okazało się, że osoby, które miały okazję pomagać innym, czuły się szczęśliwsze, a ich dobry nastrój utrzymywał się bardzo długo. Co ciekawe, owo badanie udowodniło, że na ludzi dobrze wpływała nie tylko liczba aktów życzliwości, ale również różnorodność tychże. Jeśli więc masz okazję komuś pomoc czy okazać serdeczność, nie wahaj się ani chwili!

Czy jesteś „tu i teraz”? Ćwiczenie rozwijające uważność

Umiejętność delektowania się chwilą obecną, bycia „tu i teraz”, w znaczący sposób wpływa na zadowolenie z życia. Istnieją różnorodne metody, z których możesz korzystać, aby doświadczać teraźniejszości, na przykład joga, medytacja, tai-chi czy techniki oddechowe. Oto krótkie i proste ćwiczenie, które pomoże ci przeżywać chwilę obecną i lepiej poznawać siebie.

Ćwiczenie

Zastanów się, czego jesteś świadomy. Co widzisz? Co słyszysz? Co odczuwasz w ciele? Co czujesz? Przyglądaj się sobie „wewnętrznym okiem”. Co się pojawia? Co się zmienia? Zanurz się w tym strumieniu zmian…

W ramach ćwiczenia zadawaj sobie podane pytania kilkakrotnie. Dzięki temu uświadomisz sobie niektóre aspekty swojej osobowości, a rozumienie innych pogłębisz. To wymaga szczerości, uwagi i… czasu. Oto lista pytań:

1. Czego doświadczam?

2. Czego jestem świadomy (świadoma)?

3. Co widzę?

4. Co czuję?

Wskazówka

Aby rozwijać samoświadomość i zdolność bycia „tu i teraz”, wykonuj ostatnie ćwiczenie nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Zadawaj sobie kolejno wszystkie podane pytania, obserwując, czy i jak zmieniają się twoje odpowiedzi.

Mieć czy być? O życiu sensownym według Viktora Frankla

Viktor Frankl zasłynął w historii psychiatrii i filozofii jako twórca logoterapii, koncepcji terapeutycznej, wedle której najważniejsze są sens działań człowieka i sens życia. W trakcie drugiej wojny światowej Frankl przebywał w obozach koncentracyjnych. Ekstremalnie bolesne doświadczenia i wieloletnia praca terapeutyczna z pacjentami skłoniły go do uznania sensu życia za najistotniejszą potrzebę człowieka. Według Frankla siłą napędową ludzkich działań nie jest ani chęć zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, ani chęć zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa, ani też gromadzenie dóbr materialnych, lecz dążenie do poczucia sensu. Czyż nie jest to proste do osiągnięcia? Okazuje się, że staje się to bardziej skomplikowane. Frankl uważał bowiem, że wraz z rozwojem cywilizacji coraz trudniej dotrzeć do tego, co nazwał prawdziwym sensem. Dla kogo i po co jesteśmy na tym świecie?

Wskazówka

Oto przygotowane na gruncie logoterapii pytania, które pomogą ci zadbać o poczucie sensu życia.

1. W jakich sytuacjach czy momentach swojego życia czułem (czułam), że ono ma sens? Czym charakteryzowały się te sytuacje? Co miały ze sobą wspólnego?

2. Kim są najważniejsze osoby w moim życiu? Jak dbam o relacje z nimi?

Gdy odpowiesz na te pytania, zastanów się, co chcesz kultywować w swoim życiu, co akceptujesz, a co możesz zmienić.

W poszukiwaniu sensu – ćwiczenie dotyczące wartości

Prawdziwe szczęście to życie w zgodzie z własnymi wartościami. Aby móc tak żyć, warto od czasu do czasu się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze, co daje nam największą motywację do działania, co sprawia, że niekiedy jesteśmy w stanie przenosić góry i pokonywać największe przeszkody.

Ćwiczenie

Spośród wymienionych w tabeli wartości wybierz trzy, które są dla ciebie najważniejsze. Zastanów się, co najbardziej cenisz w życiu, co sprawia, że zapalasz się do działania, lub o co jesteś w stanie walczyć.


Autentyczność Honor Otwartość Rozwój
Bliskie relacje Konsekwencja Pasja Ryzyko
Cierpliwość Kreatywność Pogoda ducha Rzetelność
Delikatność Lojalność Pokora Spokój
Doskonałość Mądrość Pomaganie innym Spontaniczność
Efektywność Miłość Prawda Stabilność
Elastyczność Nadzieja Prestiż Szacunek
Entuzjazm Niezależność Prostota Zaangażowanie
Godność Odpowiedzialność Przyjaźń Zaradność
Harmonia Odwaga Przyjemność Zdrowie

Spośród trzech wybranych przez siebie wartości wskaż jedną, którą chcesz wyrażać w swoim życiu jeszcze bardziej. Zastanów się, jak możesz lepiej o nią dbać. Czego nie zdarzało ci się robić do tej pory, a możesz zacząć robić? Co możesz robić inaczej? Co musisz przestać robić? Zapisz swoje pomysły.

 

Psychologiczny system odpornościowy, czyli o tym, jak mózg programuje szczęście

Co czujesz, gdy nie dostajesz tego, czego pragniesz? Niezadowolenie? A może smutek albo złość? Jak się okazuje, w niektórych sytuacjach określony mechanizm sprawia, że bardziej lubimy to, co mamy, a brak zostaje zignorowany. Tak jak w znanym powiedzeniu: „Jeśli się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma”. To nie tylko „mądrość ludowa”, lecz prawda zbadana przez psychologów. Co ciekawe, docenianie tego, co się ma, wcale nie musi być dobrowolnym aktem świadomości. Umysł nieświadomie robi „woltę” i wybiera zadowolenie z tego, co mamy, zamiast niezadowolenia z tego, czego nie mamy. Daniel Gilbert, ceniony psycholog i autor książki Na tropie szczęścia, nazywa ów mechanizm psychologicznym systemem odpornościowym.

Aby dowiedzieć się więcej o psychologicznym systemie odpornościowym, obejrzyj wystąpienie Daniela Gilberta na konferencji TED. Gilbert podważa w nim tezę, że jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli nie dostajemy tego, co chcemy.

Warto obejrzeć

Daniel Gilbert: Zaskakująca nauka o szczęściu www.ted.com/talks/dan_gilbert_asks_why_are_we_happy?language=pl

Sposoby na szczęście według Sonji Lyubomirsky

Badaczka problematyki szczęścia Sonja Lyubomirsky wynotowała dwanaście aktywności, które zwiększają poczucie szczęścia. O większości z nich już pisałyśmy. Zapoznaj się z poniższą listą i zdecyduj, co zaczniesz praktykować, aby osiągnąć szczęście.

1. Okazywanie wdzięczności

Wdzięczność to umiejętność przeżywania i wyrażania radości z tego, co dostaliśmy od losu lub od ludzi. Osoby, które przez kilka tygodni regularnie spisywały, za co są wdzięczne, były szczęśliwsze od osób, które tego nie robiły. Okazywanie wdzięczności pogłębia empatię, rozwija tolerancję i wpływa korzystnie na relacje z ludźmi.

2. Optymistyczne myślenie

Pozytywne myślenie nie tylko jest przyjemne – dzięki pozytywnym myślom o sobie, o ludziach i o przyszłości wzmacniamy swoją wiarę w sukces, a to sprawia, że wkładamy w działania więcej wysiłku i w konsekwencji więcej osiągamy.

3. Skończenie z zamartwianiem się

Negatywne myślenie odbiera radość z przeżywania chwili obecnej, obniża samoocenę, nasila poczucie winy, a także może prowadzić do depresji. Gdy opadają cię czarne myśli, odwróć od nich uwagę na przykład poprzez jogging czy rozmowę z przyjacielem.

4. Okazywanie życzliwości

Pomagaj innym w drobnych sprawach. Sprawianie ludziom małych przyjemności zdecydowanie zwiększa poziom naszego szczęścia. Co więcej, badania wykazały, że dobrze wpływa na nas nie tyle liczba aktów życzliwości, ile ich różnorodność. Szukaj zatem różnych okazji do niesienia pomocy innym!

5. Dbanie o relacje

Związek między szczęściem a relacjami z ludźmi jest oczywisty i dwukierunkowy. Jeśli jesteśmy szczęśliwi, łatwiej nawiązujemy przyjaźnie, i odwrotnie – znaczące związki i przebywanie z ludźmi zwiększają zadowolenie z życia. Jedno z najdłuższych badań podłużnych na świecie – The Harvard Study of Adult Development – wykazało, że najbardziej uszczęśliwiają nas bliskie, dające wsparcie i akceptację relacje.

6. Ćwiczenie zaradności

Zaradność korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i sprawia, że z większą ufnością spoglądamy w przyszłość. Podejmuj wyzwania i angażuj się w realizację celów, które leżą w zasięgu twoich możliwości. Widząc, że nie masz żadnego wpływu na sytuację, nie wikłaj się w nią. Dobrze jest wiedzieć, kiedy warto wytężać siły, a kiedy je oszczędzać.

7. Wybaczanie

Wybaczanie niekiedy może być trudne, jednak niewybaczone krzywdy trzymają nas w pułapce przeszłości. Choć zemsta – jak potocznie mówmy – bywa słodka, w dłuższej perspektywie pogarsza nasze samopoczucie. Wybaczając, uwalniasz się od przeszłości i pomagasz winowajcy poradzić sobie z wyrzutami sumienia.

8. Robienie tego, co nas angażuje i sprawia nam przyjemność

Zajmowanie się hobby jest kolejnym skutecznym sposobem na zwiększanie zadowolenia z życia. Gdy robimy coś, co nas interesuje i pochłania, zapominamy o zmartwieniach i odczuwamy większą radość z bycia „tu i teraz”.

9. Czerpanie radości z chwili

Czerp radość z chwili obecnej – zatrzymuj się nad filiżanką ciepłej kawy, podziwiaj wschodzące słońce, zauważaj otaczające cię piękno. Delektuj się chwilą i drobnymi przyjemnościami!

10. Osiąganie celów z zaangażowaniem

Wkładaj serce w wykonywane zadania. Kiedy robisz coś z pełnym zaangażowaniem, wzrastają twoje poczucie kontroli nad sytuacją, pewność siebie, a także poczucie sensu.

11. Rozwój duchowy

Ludzie religijni są szczęśliwsi niezależnie od tego, jakie praktyki podejmują. Rozwój duchowy daje poczucie sensu, pozwala zachować dystans do wielu spraw, zmniejsza stres.

12. Dbanie o ciało

Ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie mają wiele pozytywnych konsekwencji nie tylko dla naszego ogólnego zdrowia, ale też dla poczucia szczęścia. Aby odczuwać korzyści z tym związane, ćwicz i jadaj regularnie.

To koniec darmowego fragmentu. Czy chcesz czytać dalej?

Inne książki tego autora