Rozwojownik. Inspirujący poradnik rozwoju osobistego i szczęściaTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


Copyright © by Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2016.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w żaden sposób reprodukowana lub odczytywana w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Wydanie pierwsze 2016 rok

Redaktor prowadzący: Patrycja Pacyniak Redakcja: Patrycja Pacyniak

Korekta: zespół

Skład: Mirosław Tojza

Projekt okładki: Monika Pollak

Zdjęcie na okładce: © Getty Images

ISBN 978-83-7489-720-4

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne sp. Z o.o.

ul. J. Bema 4/1a

81–753 Sopot

e-mail: gwp@gwp.pl

www.gwp.pl

www.wydawnictwogwp.pl

Skład wersji elektronicznej: Marcin Kapusta

konwersja.virtualo.pl

Spis treści

Zamiast wprowadzenia

Od autorek

Rozdział 1 O szczęściu

Rozdział 2 O efektywności i sile osobistej

Rozdział 3 O miłości i innych ważnych relacjach

Rozdział 4 O zdrowej pewności siebie i o samoakceptacji

Rozdział 5 O tym, po co nam trudności i jak sobie z nimi radzić

Rozdział 6 O tym, jak odpoczywać i radzić sobie ze stresem

Rozdział 7 O wpływie (i uroku) osobistym

Przypisy

Książkę tę dedykuję Mamie i Babci,

dzięki którym stałam się „fanatyczką” rozwoju

i mogłam posmakować wolności, jaką on daje.

Aneta

Książkę chciałabym dedykować

Mężowi Tomkowi, dziękując za to,

że mogę się rozwijać w naszej relacji

i uczyć, jak godzić serce z rozumem.

Malwina

Zamiast wprowadzenia

Książka, którą trzymasz w rękach, nie ma początku ani końca. To znaczy, że możesz ją czytać tak, jak chcesz, w dowolnym porządku, wybierając własny, odpowiedni dla siebie sposób rozwoju. Możesz zacząć na dowolnej stronie, decydując na chybił trafił, ale możesz też czytać wybiórczo, w kolejności, która zaspokaja twoje indywidualne potrzeby rozwojowe. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, wykonaj poniższy test. Wynik testu wskaże najodpowiedniejszą dla ciebie i najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb kolejność zapoznawania się z treścią. Dzięki temu otrzymasz własny podręcznik rozwoju.

Test

1. Które z poniższych przysłów najbardziej oddaje twój sposób podejścia do rzeczywistości?

a) Raz kozie śmierć.

b) Od przybytku głowa nie boli.

c) Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

2. Jaki tytuł wybierzesz dla rysunku przedstawiającego parę tańczącą na tle smoka?

a) Życie na krawędzi – to jest to!

b) Miłość jest ślepa.

c) Szczęście niejedno ma imię.

3. Twój przyjaciel żeni się po raz trzeci. Jesteś gościem na jego ślubie. Jego poprzednie związki rozpadły się w niewyjaśnionych okolicznościach, gdyż wszystkie żony odeszły bez słowa. Za chwilę będziesz składać życzenia młodej parze. Co powiesz?

a) Do trzech razy sztuka!

b) Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia.

c) Z twoim doświadczeniem ten związek jest skazany na sukces [kierujesz słowa do pana młodego].

Twój wynik

• Przewaga odpowiedzi „a”

Masz optymistyczne nastawienie do życia – twoja szklanka zwykle jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Nawet w trudnych okolicznościach wierzysz w sukces i nie tracisz nadziei na to, że sobie poradzisz i znajdziesz wyjście z sytuacji. Możesz też mieć skłonność do zachowań ryzykownych, do wybierania dróg, które z jednej strony stwarzają szanse na powodzenie i zysk, ale z drugiej wiążą się z większym prawdopodobieństwem porażki niż sukcesu. Dzięki temu możesz wiele zyskać, ale również nie raz doświadczysz trudnych lekcji. Przynajmniej czujesz, że żyjesz.

Zacznij czytać tę książkę od rozdziału 5, potem przeczytaj rozdział 4, następnie rozdziały 6 i 2, a na końcu 1, 3 i 7 w dowolnej kolejności. Przyjemnej lektury!

• Przewaga odpowiedzi „b”

Cenisz przetestowane rozwiązania nieobarczone zbędnym ryzykiem. Sprawdzasz, czy inni ludzie mają dobre intencje, nim obdarzysz ich zaufaniem. Zanim zaczniesz działać, przygotowujesz się, analizując zagrożenia i minimalizując ryzyko niepowodzenia. Dzięki temu twoje przedsięwzięcia najczęściej kończą się sukcesem. Nie dajesz ludziom zbyt dużego kredytu zaufania na początku znajomości, ale gdy już ktoś zyska twój szacunek, ma w tobie wiernego i lojalnego kompana.

Zacznij czytać tę książkę od rozdziału 4, potem przeczytaj rozdział 5, następnie rozdziały 6, 2 i 7, a na końcu 1 i 3. Przyjemnej lektury!

• Przewaga odpowiedzi „c”

Wierzysz, że jesteś kowalem własnego losu, że świat jest odbiciem twoich postaw i cech. Reakcje otoczenia i to, co cię spotyka, traktujesz jako informację zwrotną, dzięki której możesz stawać się lepszą wersją siebie. Widzisz wartość nawet w trudnych doświadczeniach i potrafisz doceniać swoje życie niezależnie od tego, czy akurat dzieje się w nim dobrze, czy też źle. Chwila jest, jaka jest, i właśnie taka jest piękna! Jesteś osobą niestereotypową, nie kierujesz się gotowymi etykietami, szukasz własnych rozwiązań, nawet za cenę zdziwienia otoczenia czy braku akceptacji.

Zacznij czytać tę książkę od rozdziału 1, potem przeczytaj rozdziały 3, 5, 4 i 7, a na końcu 2 i 6. Powodzenia!

• Wynik mieszany: jedno „a”, jedno „b”, jedno „c”

Potrzebujesz różnorodności, zmiany. Łączysz w sobie różne – czasami przeciwstawne – tendencje. Jednego dnia potrzebujesz przygody, drugiego – sprawdzonych rozwiązań i poczucia bezpieczeństwa. Dla ciebie najlepszym sposobem zapoznawania się z treścią tej książki będzie otwieranie jej codziennie na przypadkowej stronie, czytanie wybranego w ten sposób fragmentu i traktowanie go jako motta dnia. Staraj się zauważać zjawiska, o których czytasz, i stosować podane przez nas sugestie. Niech inspirują cię one przez cały dzień.

Od autorek

Trzymasz w rękach poradnik napisany dla ludzi otwartych, poszukujących inspiracji, pragnących przeżywać każdy dzień w sposób pełny i uważnie. Znajdziesz tu ciekawe uwagi, zaskakujące quizy, opisy ważnych zjawisk psychologicznych wpływających na nasze życie oraz linki do inspirujących filmów. Wszystko podane w lekkiej, zabawnej i rozwojowej formie.

Często podejmujemy postanowienia dotyczące wprowadzenia zmian w życiu. Przez kilka dni udaje się nam nawet w nich wytrwać. Z czasem jednak powracamy do starych nawyków i rytuałów, coraz rzadziej myślimy o swoich postanowieniach, aż w końcu je porzucamy. A regularność to podstawa sukcesu w rozwoju osobistym. Dlatego w tym poradniku proponujemy regularną, codzienną aktywność inspirującą do rozwijania się w kilku obszarach życia ważnych dla poczucia zadowolenia: szczęścia, miłości, efektywności osobistej, radzenia sobie ze stresem i z trudnościami, pewności siebie i samoakceptacji oraz osobistego wpływu.

Do napisania tej książki zachęciły nas pozytywne opinie uczestników projektu, który wiązał się z wysyłaniem do nich codziennie za pomocą poczty elektronicznej krótkich inspirujących tekstów o rozwojowym charakterze. Po zakończeniu owego projektu pojawiło się wiele głosów wyrażających żal z powodu braku możliwości kontynuacji takiej formy rozwoju.

Książka ta nie mogłaby powstać, gdyby nie praca osób zaangażowanych w poprzedzający ją projekt. Nasze podziękowania należą się Basi Wyczesany, która wniosła ogromny wkład merytoryczny w tekst oraz motywowała cały zespół do twórczej i rzetelnej pracy. Dziękujemy też: Sandrze Beczkiewicz, która zajmowała się internetową oprawą projektu, stroną graficzną działań w mediach elektronicznych i ulotek oraz aspektami organizacyjnymi, Dorocie Krzyżanowskiej, która stworzyła pierwszy projekt graficzny szablonu wiadomości oraz opracowywała artystycznie początkowe e-maile i udostępniła własne zdjęcia, Mariuszowi Nosalowi i Jarosławowi Chybickiemu, których piękne artystyczne ujęcia rzeczywistości mogliśmy wykorzystywać, jak również Jowicie Kubiak, która kontynuowała pracę Doroty Krzyżanowskiej, tworząc nową wersję graficzną projektu. Specjalne podziękowania kierujemy do Wojtka Eichelbergera, który wspierał nas cyklicznymi inspirującymi wywiadami. Dziękujemy również Roshi Sunyi Kjolhede, Dariuszowi Bugalskiemu, Jackowi Jakubowskiemu i Hannie Wilczyńskiej-Toczko, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, oraz Magdzie Koziej, która z wielkim zaangażowaniem czuwała wraz z Kasią Matejczyk i Jackiem Majewskim nad redakcją codziennych wiadomości wysyłanych do odbiorców. Bezinteresowna praca tych oraz wielu innych osób złożyła się na projekt rozwojowy, który stał się inspiracją do napisania tego poradnika. Dochód ze sprzedaży tej książki, podobnie jak w przypadku poprzedzającego ją projektu, zostanie przeznaczany na wsparcie Związku Buddystów Zen „Bodhidharma”, mającego swoją siedzibę w Warszawie (przy ulicy Filmowej 32).

 

Jesteśmy psycholożkami mającymi duże doświadczenie we wspieraniu ludzi w rozwoju osobistym i zawodowym. Pracujemy w firmie szkoleniowo-doradczej Instytut Miasta, gdzie prowadzimy szkolenia i coaching. W tym poradniku oferujemy popartą doświadczeniem wiedzę i sprawdzone w praktyce metody pracy, wskazujemy ciekawe źródła i inspiracje. Wielokrotnie mogłyśmy obserwować ich dobroczynny wpływ na ludzi, czego i tobie życzymy.

Rozwojowej lektury!

Aneta Chybicka i Malwina Puchalska

Rozdział 1 O szczęściu

Niektórym do szczęścia brakuje naprawdę jedynie szczęścia.

Stanisław Jerzy Lec

Szczęście to jeden z najpowszechniejszych celów życiowych ludzi na całym świecie. Każdy pragnie być szczęśliwy, jednak nie każdy wie, jak to osiągnąć. Czasami też zakładamy, że coś przyniesie nam wielkie szczęście, a gdy już udaje się nam to „coś” zdobyć, okazuje się, że szczęścia w tym nie ma. Czy szczęście dla każdego znaczy to samo? Czy istnieją gotowe i sprawdzone przepisy na szczęście? Zapraszamy cię do lektury „najszczęśliwszego rozdziału pod słońcem”.

Z tego rozdziału dowiesz się, jak:

• budować trwałe szczęście;

• codziennie dbać o dobre samopoczucie;

• odnaleźć czynności, których wykonywanie dostarczy ci dużo przyjemności;

• pielęgnować w sobie optymizm;

• rozpoznać swoje talenty i mądrze się rozwijać.

Sprawdź poziom swojego szczęścia

Według Nicholasa Christakisa i Jamesa Fowlera, psychologów specjalizujących się w nauce o sieciach społecznych, każdy szczęśliwy przyjaciel zwiększa nasze szanse odczuwania szczęścia aż o 15%! Ale to nie wszystko. Szczęśliwy przyjaciel naszego przyjaciela może bowiem sprawić, że nasze poczucie szczęścia wzrośnie aż o 10%. Patrząc na szczęście w ten sposób, możemy dojść do wniosku, że bycie szczęśliwym nie jest wyłącznie osobistym celem, lecz niemal społeczną misją.

Jeżeli chcesz oszacować aktualny poziom swojej satysfakcji życiowej i porównać go ze średnimi wynikami uzyskiwanymi w naszym społeczeństwie, wykonaj proponowany przez nas Test Poziomu Szczęścia.

Test Poziomu Szczęścia

Zaznacz w tabeli, stawiając znak X, na ile zgadzasz się z każdym z dziesięciu stwierdzeń.


Lp. Stwierdzenie Na ile się z nim zgadzam
zgadzam się raczej się zgadzam nie mam zdania raczej się nie zgadzam nie zgadzam się
1. Znam i lubię siebie.
2. To głównie ode mnie zależy, czy czuję się szczęśliwy (szczęśliwa).
3. Nie rozpamiętuję doznanych krzywd i potknięć.
4. Potrafię sprawiać sobie małe i duże przyjemności.
5. Na przyszłość spoglądam optymistycznie, spodziewam się wiele dobrego.
6. Gdybym mógł (mogła) przeżyć swoje życie jeszcze raz, prawie niczego bym nie zmienił (zmieniła).
7. Wiem, co mnie inspiruje i rozwija.
8. Poświęcam dużo czasu i uwagi najbliższym.
9. Mam poczucie, że moja praca ma sens i czemuś służy.
10. W swoim życiu spotkałem (spotkałam) wiele wspaniałych osób, wobec których czuję wdzięczność.

Klucz

Przyporządkuj swoim odpowiedziom odpowiednią liczbę punktów według podanego wzoru:

• zgadzam się = 10 punktów;

• raczej się zgadzam = 8 punktów;

• nie mam zdania = 6 punktów;

• raczej się nie zgadzam = 4 punkty;

• nie zgadzam się = 2 punkty.

Następnie zsumuj punkty za wszystkie odpowiedzi.

Interpretacja wyników

84–100 punktów: bardzo wysoki poziom szczęścia

Brawo! Wyrażaj swoje szczęście i dziel się nim z innymi ludźmi. Być może w twoim otoczeniu są osoby, które mogłyby „zarazić się” od ciebie entuzjazmem i optymizmem.

68–83 punkty: wysoki poziom szczęścia

Świetny wynik. Aby zwiększyć zadowolenie z życia, zwróć uwagę na różnicę między pogonią za szczęściem a doświadczaniem szczęścia. Pozwól sobie na bycie „tu i teraz” i odczuwanie wdzięczności za życie takie, jakie jest. Bardziej otwierając się na teraźniejszość, możesz doświadczać szczęścia, gdziekolwiek jesteś.

52–67 punktów: umiarkowany poziom szczęścia

Masz poczucie, że twoje życie dobrze się układa, chociaż czasem życzysz sobie poprawy w kilku dziedzinach. Gdy ktoś pyta, jak się masz, najpewniej odpowiadasz: „jakoś leci” czy „nie narzekam”. Rzeczywiście nie jest źle, mogłoby być gorzej, ale też zawsze może być lepiej. Wyobraź sobie, że twoja życiowa satysfakcja mogłaby wzrosnąć o 10%. Co wówczas robiłbyś inaczej, częściej, rzadziej? Może nadszedł czas, by wyruszyć w podróż po większe szczęście?

36–51 punktów: obniżony poziom szczęścia

Taki wynik wskazuje, że czegoś ci brakuje do szczęścia. Czy zastanawiasz się czasem, czego potrzebujesz, a co sprawiłoby ci radość? Może warto lepiej poznać siebie i zacząć postępować zgodnie z tym, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Pamiętaj, że twoje szczęście to dar nie tylko dla ciebie, ale też dla ludzi, którzy cię otaczają.

20–35 punktów: niski poziom szczęścia

Zapewne taki wynik cię nie zaskoczył. Być może ostatnio spotkało cię coś przykrego, trudnego, bolesnego, co miało wpływ na twój obecny poziom zadowolenia z życia. Jeżeli jednak ogólnie brakuje ci życiowej satysfakcji, to znaczy, że niektóre obszary twojego funkcjonowania powinny ulec zmianie. Pamiętaj, że nawet mała zmiana może istotnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Możesz się zapoznać z prostymi sposobami zwiększania satysfakcji życiowej albo skorzystać z pomocy innych ludzi, na przykład przyjaciół lub coacha czy psychologa.

Czy istnieje przepis na szczęście? O najnowszych odkryciach psychologii pozytywnej

Psychologowie już jakiś czas temu przyjrzeli się różnym sposobom osiągania satysfakcji życiowej i ocenili, które z nich są najbardziej skuteczne i dlaczego. Na podstawie wieloletnich obserwacji i badań wyróżnili trzy drogi do szczęścia: życie przyjemne, życie dobre i życie sensowne. Życie przyjemne polega na dostarczaniu sobie zmysłowych przyjemności, takich jak na przykład jedzenie, alkohol, seks. Niestety przyjemny stan nie trwa wiecznie, szybko bowiem się do niego przyzwyczajamy (odpowiada za to zjawisko hedonistycznej akceptacji). Każdy z nas na pewno zauważył, że piąta gałka lodów nie smakuje tak jak pierwsza (choćby były to najlepsze lody na świecie). Życie dobre to krok dalej; wiąże się ono z tym, że znamy swoje talenty i wiemy, jak je wykorzystać, robiąc rzeczy, które mogą nas całkowicie pochłonąć (jest to stan przepływu, o którym będzie jeszcze mowa). Trzeci – najtrwalszy – sposób budowania szczęścia to życie sensowne, czyli czynienie dobra na rzecz innych ludzi. Oto prawda uzasadniona naukowo: dając szczęście innym, budujemy trwałe własne poczucie szczęścia!

Aby dowiedzieć się więcej o budowaniu szczęścia, obejrzyj wystąpienie Martina Seligmana, psychologa uznawanego za ojca psychologii pozytywnej. W swojej kilkunastominutowej prezentacji omawia on różne sposoby osiągania szczęścia oraz podaje przykłady konkretnych i sprawdzonych oddziaływań.

Warto obejrzeć

Martin Seligman: Martin Seligman o psychologii pozytywnej www.ted.com/talks/martin_seligman_on_the_state_of_psychology?language=pl

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie o to, co jest dla ciebie kluczowe w osiąganiu szczęścia, wykonaj Test Sposobów na Szczęście. Dzięki temu krótkiemu testowi dowiesz się, jaki sposób budowania szczęścia jest dla ciebie charakterystyczny, jakie są tego konsekwencje i co ewentualnie możesz robić inaczej.

Test Sposobów na Szczęście

Przy każdym pytaniu zaznacz jedną odpowiedź, która jest najbardziej zgodna z twoimi przekonaniami.

1. Co daje mi poczucie szczęścia?

a) Kupienie sobie czegoś nowego i atrakcyjnego.

b) Rozmowa z przyjacielem.

c) Zajęcie się swoim hobby (np. sportem, czytaniem).

d) Pójście na imprezę.

e) Wyznaczenie sobie ciekawego i nowego wyzwania.

f) Zrobienie czegoś dobrego dla bliskiej osoby (np. zaplanowanie dla niej niespodzianki, pomoc w ważnej dla niej sprawie).

2. Czym jest dla mnie szczęście?

a) Życiem zgodnym z wyznawanymi przeze mnie wartościami.

b) Życiem pełnym pasji i ekscytujących zajęć.

c) Życiem pełnym przyjemności i dobrej zabawy.

d) Życiem służącym czemuś większemu, mającym głębszy sens.

 

e) Życiem, w którym stać mnie na zakup wszystkiego, o czym marzę.

f) Życiem, w którym mogę podejmować wyzwania i się rozwijać.

Klucz

Każdej odpowiedzi przypisane są punkty według klucza podanego w tabeli. Aby poznać swój wynik, oblicz sumę otrzymanych punktów.


Pytanie 1 Pytanie 2
a 2 a 6
b 6 b 4
c 4 c 2
d 2 d 6
e 4 e 2
f 6 f 4

Interpretacja wyników

12 punktów

Potrafisz zarówno dbać o swoje chwilowe dobre samopoczucie, jak i budować trwałe szczęście. Działania, które wybierasz, na ogół służą nie tylko tobie, lecz także otaczającym cię ludziom. Dzięki takiemu podejściu do życia masz szansę doświadczać poczucia wewnętrznego spełnienia i harmonii. Wiesz, że przyjemność nie może trwać wiecznie, w związku z tym unikasz niepotrzebnej frustracji (doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że żaden kolejny kęs najwspanialszej czekolady nie będzie smakował tak jak pierwszy). Sposób budowania szczęścia, który wybierasz, Martin Seligman nazywa życiem sensownym. Konstruktywnie wykorzystujesz swoje siły i mocne strony, co rozwija zarówno ciebie, jak i innych ludzi.

6–10 punktów

Na ogół wiesz, jak dbać o dobre samopoczucie i satysfakcję z życia. Postaraj się oprócz pielęgnowania własnych pasji i zainteresowań częściej wybierać także te czynności, które wiążą się z działaniem na rzecz innych. Według Martina Seligmana najlepszym sposobem na budowanie poczucia szczęścia jest dawanie szczęścia innym. Szczęście przekazywane dalej będzie wracało do ciebie ze zdwojoną siłą – być może brzmi to banalnie, jednak zostało udowodnione naukowo. W jednym ze słynnych eksperymentów poproszono uczestników, aby przez kilka tygodni pomagali w drobnych sprawach innym ludziom, na przykład przytrzymali komuś drzwi, powiedzieli komplement czy zrobili herbatę (por. Dalej w rozdziale). Okazało się, że osoby, które miały okazję pomagać innym, czuły się szczęśliwsze, a ich dobry nastrój utrzymywał się dłużej. Może zaangażowanie się w wolontariat lub okazywanie spotykanym codziennie ludziom więcej życzliwości zwiększą twoje zadowolenie z życia?

4 punkty

Wybierane przez ciebie na ogół sposoby budowania szczęścia szybko wprawiają cię w dobry humor, lecz mają krótkotrwałe działanie. Pozytywne emocje, takie jak radość, ekscytacja, euforia, choć są bardzo przyjemne i intensywne, szybko gasną. Poza tym psychologiczny mechanizm hedonistycznej adaptacji sprawia, że po każdym pozytywnym wydarzeniu odczuwana przez nas radość jest mniej intensywna. Szybko przyzwyczajamy się do dobrego i uznajemy, że tak po prostu ma być. Przykładem może być jedzenie czekolady: pierwszy kęs zawsze smakuje najbardziej, a kolejne tracą na intensywności i sprawiają coraz mniejszą przyjemność. Inny przykład to bycie w bliskim związku: gdy zaczynamy budować relację z partnerem, jesteśmy wrażliwi na wszelkie oznaki serdeczności i zachwytu z jego strony, z czasem zaś zaczynamy traktować takie pozytywne zachowania jako standard, a nie coś wyjątkowego. Co zatem robić, aby budować trwałe poczucie szczęścia? Możesz między innymi angażować się w działania wykorzystujące twoje wrodzone talenty czy szczególne umiejętności. Dzięki temu osiągasz stan tak zwanego przepływu (flow), który sprawia, że tracisz poczucie czasu, całkowicie skupiasz się na wykonywanej czynności i zapominasz o całym świecie, co z kolei jest bardzo odprężające i uskrzydlające. Kolejny sposób budowania trwałego poczucia szczęścia to angażowanie się w działania na rzecz innych ludzi i pielęgnowanie relacji z bliskimi. Jak pokazują badania, sprawianie nawet drobnych przyjemności innym powoduje, że czujemy się szczęśliwsi, a nasze życie nabiera większego sensu.

Odkryj i wykorzystaj swoje talenty – o szczęściu w stanie przepływu

Twórcą koncepcji przepływu jest węgierski psycholog Mihály Csíkszentmihályi. Na podstawie badań nad motywacją wewnętrzną (czyli taką, która wypływa z nas samych, a nie jest wynikiem na przykład wynagrodzenia finansowego) i wieloletnich obserwacji ludzi działających z pasją zdefiniował on przepływ jako stan umysłu pojawiający się w chwili całkowitego skupienia na wykonywanym zadaniu. Ów stan jest dla nas źródłem wielkiej satysfakcji, czasem graniczącej z euforią. Doświadczenie to bywa określane jako bycie niesionym wodą lub bycie na fali. Przepływ charakteryzuje się brakiem samoświadomości, utratą poczucia czasu oraz całkowitą wolnością od strachu i lęku. Może wystąpić podczas wspinaczki skałkowej, komponowania, gry w tenisa, a także w trakcie pracy.

Jak osiągać stan przepływu? Przede wszystkim wykonywana czynność musi się wiązać z naszym talentem (czymś, co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy), a także stanowić dla nas wyzwanie. Zadanie nie może być jednak ani zbyt proste (wówczas pojawia się nuda), ani zbyt trudne (żeby nie budziło lęku). Poprzeczkę należy stawiać zawsze nieco powyżej swoich aktualnych możliwości.

Aby zdiagnozować swój talent, wykonaj Test Talentów. Dzięki temu poznasz swoje mocne strony oraz dowiesz się, co wyróżnia cię na tle innych osób i co możesz robić, żeby twój potencjał był dla ciebie źródłem szczęścia. Znając swoje talenty oraz wykorzystując je codziennie w pracy zawodowej i w życiu osobistym, możesz wywoływać stan przepływu i tym samym budować poczucie szczęścia. Przepływ pojawia się wówczas, gdy wykonujesz czynność, która całkowicie cię pochłania, stanowi dla ciebie wyzwanie oraz wykorzystuje twoje zdolności. Być może nie znasz wszystkich swoich szczególnych umiejętności lub nie zdajesz sobie sprawy, że coś, co potrafisz, jest wyjątkowe i stanowi twój potencjał.

Test Talentów

W tabeli znajdziesz trzydzieści zdań opisujących różne osoby. Przeczytaj każde zdanie i zastanów się, na ile opisywana w nim osoba jest lub nie jest podobna do ciebie, a następnie zaznacz X we właściwym okienku. Są to charakterystyki, które wielu ludzi uznaje za korzystne i atrakcyjne. Wypełnij tabelę szczerze, zgodnie z rzeczywistością. Tylko dzięki szczerym odpowiedziom poznasz swoje mocne strony.


Lp. Opis W jakim stopniu ta osoba jest podobna do mnie
bardzo podobna podobna raczej podobna raczej niepodobna niepodobna zupełnie niepodobna
1. Z łatwością potrafi przekonać innych do swojego zdania.
2. W trudnej sytuacji widzi wiele sposobów pokonania przeszkód.
3. Potrafi śmiać się z siebie.
4. W wolnym czasie chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych – w wystawach, koncertach itp.
5. Potrafi analizować problemy z różnych perspektyw i proponuje rozwiązania godzące różne, nawet odległe, interesy.
6. Zwraca uwagę na estetykę rzeczy, które ją otaczają.
7. Poświęca czas na pielęgnowanie duchowości, np. dzięki medytacji czy praktykom religijnym.
8. Stara się wkładać serce w swoje działania, nie lubi standardowych rozwiązań.
9. Jest uważna i refleksyjna. Żyje tu i teraz.
10. Wie, jak się zachować w nietypowych sytuacjach. Odnajduje się w każdym towarzystwie.
11. Wprowadza wesołą atmosferę w towarzystwie, w którym przebywa.
12. Obcując ze sztuką, doświadcza głębokich przeżyć.
13. Inni uważają ją za osobę serdeczną.
14. Zawsze stara się zrozumieć, z czego wynika zachowanie innych ludzi.
15. Potrafi szybko nawiązywać kontakty z ludźmi.
16. Nawet jeśli inni dają za wygraną, pozostaje zmotywowana do pracy.
17. Bardzo ważne jest dla niej poczucie sensu życia – codziennie stara się zrobić coś, co ma dla niej większy sens.
18. Osiąga wyznaczone długoterminowe cele. Nie poddaje się chwilowym wątpliwościom.
19. W trudnych sytuacjach koncentruje się na rozwiązaniu problemu. Zachowuje zimną krew.
20. Lubi zastanawiać się nad tym, jak można coś zmienić, ulepszyć.
21. Zawsze przygotowuje się do ważnych zadań. Chce być pewna, że zrobiła wszystko, co mogła, aby wysiłek doprowadził do sukcesu.
22. Zawsze kończy projekty i zadania, które rozpoczęła.
23. Powierzone jej zadania zawsze wykonuje na czas, dbając o ich najwyższą jakość. Nie znosi bylejakości.
24. Ma charyzmę. Niektórzy uważają ją za autorytet.
25. Potrafi z łatwością rozśmieszać innych.
26. Bliscy i znajomi wiedzą, że mogą na niej polegać w trudnych sytuacjach.
27. Cieszą ją sukcesy innych ludzi, co otwarcie okazuje.
28. Zanim podejmie decyzję, dokładnie się przygląda wszystkim „za” i „przeciw”.
29. Zawsze sprawdza to, co zrobiła, aby mieć pewność, że jej praca nie zawiera błędów.
30. Chętnie zabiera głos podczas spotkań grupowych. Inni słuchają jej z uwagą.

Klucz

Inne książki tego autora