Przewóz

Tekst
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Przewóz
Przewóz
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 84,80  67,84 
Przewóz
Audiobook
Czyta Andrzej Grabowski
44,90  32,78 
Szczegóły
Opis książki

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej Ziemi Obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.

A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 28 kwietnia 2021
  • Rozmiar: 310 str. 5 ilustracji
Andrzej Stasiuk "Przewóz" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Przewóz
Audiobook
Czyta Andrzej Grabowski
44,90  32,78 
Nikola Grochowska
01 września

Bardzo mocna książka. Kto czytał Stasiuka, ten wie, że jego książki są prawdziwe, nie upiększone, ale szczere. Historia, która w istocie jest próbą refleksji o Polsce, chyba jedna z najlepszych pozycji Andrzeja Stasiuka. Polecam całym sercem!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę