Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotachTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

II Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego – w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej kreatywności i mobilizacji we wszystkich możliwych dziedzinach. Pozbawiony państwa naród po 123 latach musiał wymyślić je na nowo. I zrobił to, począwszy od państwowej symboliki, publicznych gmachów, szkolnych podręczników i masowych organizacji poprzez mundury i broń dla wojska aż po najdrobniejsze przedmioty codziennego użytku.

Polacy w dwudziestoleciu żyli, kochali, bawili się i pracowali jak inni ludzie tej epoki, ale robili to we własnym, niepowtarzalnym i niespotykanym gdzie indziej stylu. Świadectwem tego okresu w dziejach Polski są towarzyszące im przedmioty. Zwyczajne i niezwyczajne zarazem. Każdy z nich opowiada bowiem historię, którą trudno zrozumieć bez właściwego kontekstu. Dlatego książka ta nie jest zwykłym albumem ze zdjęciami. To nowy sposób opowiedzenia dziejów społecznych, politycznych, wojskowych, technicznych i kulturalnych II Rzeczypospolitej poprzez przedmioty, które identyfikują ją jako odrodzone, niepodległe i pełne młodzieńczej energii państwo.

Lalka szrajerka “Shirley Temple “ i odbiornik radiowy Detefon Koziołek Matołek i inne polskie komiksy Bombowiec Łoś , myśliwiec p-11c, pistolet vis i pojazdy pancerne z peryskopem odwracalnym Rudolfa Gundlacha Reklamy; „Cukier krzepi”, Polskiego Fiata 508 i Olla Gum Wieżowiec Prudential i obrotowy parkiet restauracji Adria Port w Gdyni i transatlantyk Batory Podkładka pod kufel z reklamą piwa Haberbusch i Schiele , opakowanie papierosów Egipskie Sławojka – toi-toika wszechczasów Luxtorpeda – polskie pendolino lat 30. i Piękna Helena Pm 36-1 Płyta wytwórni Syrena-Electro z nagraniem orkiestry Golda i Petersburskiego Motocykl Sokół , kamper na podróż dookoła świata i walcarka Tadeusza Sędzimira Meble w stylu art déco i naczynia z cukierni Ziemiańska Dworzec Główny w Warszawie i Sala Sejmu Śląskiego Polscy projektanci z czasów dwudziestolecia przebojem wdarli się do światowej elity. Jak nikt potrafili łączyć modne wówczas trendy modernizmu czy art deco z motywami oddającymi wielokulturowy charakter młodego państwa. Dlatego przedstawione w tej książce przedmioty są nie tylko „kamieniami milowymi” historii II Rzeczypospolitej – potrafią zachwycać do dziś.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 19 października 2019
Andzrej Fedorowicz "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Anita Michalec
15 czerwca 2020

Zaledwie dwudziestoletnia druga Rzeczpospolita nadal pozostaje w kręgu zainteresowań wielu osób. Andrzej Fedorowicz w swojej książce skupił się na symbolach tego okresu, które nierozerwalnie kształtowały charaktery ludzi tych czasów, takich jak np animowane filmy pokroju Koziołek Matołek, port w Gdyni czy Luxtorpeda. Moim zdaniem autor miał rewelacyjny pomysł na książkę, nie mniej świetnie został on zrealizowany. Książka zabiera nas w sentymentalną podróż, z którą każdy z nas, chcąc nie chcąc, jest w jakimś stopniu związany i pokazuje wyjątkową kreatywność Polaków, która znalazła swoje ujście po 123 latach niewoli. Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko, a narracja zachęca do czytania i gawędzi z czytelnikiem. Dla mnie super, świetna lektura także na prezent, bardzo uniwersalna. Polecam

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę