Ucieczka z Auschwitz

Audio
0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Ucieczka z Auschwitz
Ucieczka z Auschwitz
E-book
32,90 
Szczegóły
Opis książki

W listopadzie 1942 roku siedemdziesięciu żołnierzy Armii Czerwonej zorganizowało ucieczkę z obozu Auschwitz. Wśród nich znajdował się więzień numer 1418, Andriej Pogożew.

Pogożew trafił do niewoli niemieckiej podczas chaotycznego odwrotu Armii Czerwonej w 1941 roku. Wraz z 20 tysiącami innych radzieckich żołnierzy został wysłany do Auschwitz. Rok później żyło zaledwie stu z nich. We wstrząsajacej relacji szczegółowo opisuje życie i śmierć w obozie – choroby i niedożywienie, przerażające warunki i okrucieństwa, które zabiły prawie wszystkich jego towarzyszy.

Ta opowieść jest tym bardziej wyjątkowa, że Andriej Pogożew wziął udział w jednej z nielicznych udanych ucieczek z obozu. Dwadzieścia lat później więzień numer 1418 złożył zeznania przeciwko strażnikom z Auschwitz przed frankfurckim sądem.

Andriej Pogożew urodził się w 1912 roku w Doniecku na Ukrainie i przed wojną pracował jako górnik i inżynier górniczy. W czerwcu 1941 roku został powołany do wojska, a we wrześniu trafił do niemieckiej niewoli. Po roku w obozie Auschwitz uciekł, został schwytany, a potem ponownie uciekł. Po wojnie wrócił do pracy w kopalni. Zmarł w 1990 roku.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 05 sierpnia 2021
  • ISBN: 9788380316799
  • Tłumacz: Piotr Chojnacki
  • Lektor: Maciej Więckowski
  • Wydawca: Świat Książki
  • Spis treści
Andriej Pogożew "Ucieczka z Auschwitz" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Ucieczka z Auschwitz
E-book
32,90 

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę