DółTekst

Z serii: Klasyka
1
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Ze wstępem Andrzeja Stasiuka i posłowiem Adama Pomorskiego

Jeden z najwybitniejszych tekstów Płatonowa i w nowym znakomitym przekładzie Adama Pomorskiego.

Andriej Płatonow jest dziś stawiany obok Tołstoja, Czechowa, Szołochowa czy Bułhakowa. Ale gdy powstawały jego książki – wywrotowe, ponuro prześmiewcze, obnażające absurd aparatu władzy i dogmatów – nie mogły się odbić szerokim echem. Sam Stalin doprowadził do zakazu ich publikacji. Z tego powodu ukończony w 1930 roku Dół po raz pierwszy ukazał się w druku dopiero w emigracyjnym czasopiśmie niemal trzydzieści lat później, a do tego czasu powieść była znana wyłącznie z odpisów. Adam Pomorski sięgnął do uważanej za najwiarygodniejszą wersji powieści wydanej przez Rosyjską Akademię Nauk w 2000 roku.

„Dółto antyutopijna opowieść o budowie domu, który ma się stać fundamentem świetlanej przyszłości. Budowa zatrzymuje się jednak na etapie dziury w ziemi, wizja lepszego jutra rozpada się i umiera, a kopacze zaczynają dostrzegać bezsens swoich działań. Karykaturalny obraz świata zalanego ideologią planu pięcioletniego, kolektywizacji oraz bełkot nowomowy zostają doprowadzone do absurdu. Płatonow obnażona okrucieństwo systemu, który miał być zbawieniem dla mas, i podkreśla groteskowość kolejnych pomysłów władzy.

Powieść jest obecnie uważana za jeden z najbardziej przenikliwych opisów totalitaryzmu.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788380495081
  • Tłumacz: Adam Pomorski
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Andriej Płatonow "Dół" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Klasyka»
Gorzki świat
Piękne zielone oczy
Cyrk rodzinny
-5%
autoreg724433517
14 maja 2020

Dla mnie ta książka to porażka. Nie wiem skąd te zachwyty recenzentów. Owszem, trafnie oddaje nastrój komunistycznego totalitaryzmu, ale to wszystko. Poza tym, jest nudna, postacie i miejsca zarysowane są niewyraźnie a dialogi ledwie zrozumiałe. Nie wiem czy to wina polskiego tłumaczenia, czy oryginału, ale zdania typu «Kozłow podał wszystkim swoją rękę» (a czyją miał podać) czy «oko chutorowego, żółtego koloru szacowało cały widzialny pozór z bólem oszczędności» to nie jest ani dobra literatura ani udane kolokwializacje. Nie jestem w stanie dokończyć tego gniota.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora