Allen Carr

Allen Carr

Allen Carr – to współczesny brytyjski przeciwnik palenia tytoniu; pisarz specjalizujący się w książkach na temat zdrowia. Allen urodził się ... Szczegóły

O autorze

Allen Carr – to współczesny brytyjski przeciwnik palenia tytoniu; pisarz specjalizujący się w książkach na temat zdrowia.

Allen urodził się 2 września 1934 roku w Londynie. Po odbyciu służby wojskowej uzyskał specjalizację w dziedzinie księgowości. Warto zauważyć, że Carr był palaczem przez ponad 30 lat. W rzuceniu złego nawyku pomogło mu połączenie dwóch czynników: wizyta u hipnoterapeuty i studiowanie informacji medycznych na temat szkód, jakie wyrządza nikotyna. W pewnym momencie Allen zdał sobie sprawę, że uzależnienie od nikotyny może powodować poważne dolegliwości, dyskomfort psychiczny, zaostrzony uczuciem pustki i wątpliwości. Wtedy Carr wpadł na pomysł, jak łatwo pozbyć się nawyku palenia tytoniu. Zafascynowany swoim pomysłem, zrezygnował ze stanowiska księgowego i w 1983 roku założył pierwszą klinikę antynikotynową – Easyway.

Allen Carr: twórczość

Dwa lata po otwarciu pierwszej kliniki Carr wydał słynną książkę «Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie», w której przedstawił podstawy swojej metody radzenia sobie ze szkodliwym uzależnieniem. Technika ta opiera się na analizie nawyku, którą czytelnik prowadzi samodzielnie, a także na zaleceniach wysnutych z osobistych doświadczeń autora. Allen był przekonany, że papieros nie przynosi przyjemności, a jedynie łagodzi potencjalne objawy zespołu odstawienia, co wspiera faktyczne uzależnienie i strach przed brakiem możliwości zapalenia. Allen uważał, że trudność rzucenia palenia polega na wyimaginowanej bezbolesności oszukiwania nawyku w połączeniu z zaprzeczeniem uzależnienia od nikotyny. Na podstawie takich myśli Carr argumentował, że do rezygnacji z nikotyny nie jest potrzebna żelazna wola, gdyż większe znaczenie ma tutaj przezwyciężenie wymyślonego przez samego palacza strachu przed «ostatnim papierosem».

Oprócz książki antynikotynowej Carr wydał również podobne prace dotyczące alkoholizmu, fobii i utrzymania doskonałej formy. Do najpopularniejszych należą następujące książki:

  • Możesz rzucić palenie, zrób to teraz.
  • Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie.
  • Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol.
  • Prosta metoda jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.
  • Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie dla kobiet.

Wszystkie prace autora stały się bestsellerami, a niektóre z nich są słusznie uznawane za najbardziej znane książki z gatunku literatury non-fiction.

Pomimo zwalczenia szkodliwego uzależnienia, sam Carr zmarł w swoim domu w Hiszpanii na raka płuc 29 listopada 2006 roku.

Podobni autorzy