Tragedia na Przełęczy Diatłowa

Tekst
Historia bez końca
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 71,80  57,44 
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Tekst
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
E-book
31,90  23,29 
Szczegóły
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Audio
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
39,90  29,13 
Szczegóły
Opis książki

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”.

Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.

Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 15 kwietnia 2020
  • Rozmiar: 310 str. 33 ilustracje
Alice Lugen "Tragedia na Przełęczy Diatłowa" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Audiobook
Czyta Marcin Popczyński
39,90  29,13 
Julia Mickiewicz
21 grudnia 2020

Książka Alice Lugen naprawdę daje do myślenia. Autorka świetnie opisuje życie w Związku Radzieckim. Opisana tragedia, która wydarzyła się w lutym 1959 roku zapewne wstrząsnęłaby światem. Niestety tak się nie stało. Na Uralu zginęła dziewiątka młodych ludzi, a władze ZSRR zrobiły wszystko, aby sprawę tę zamieść pod dywan. «Tragedia na przełęczy» nie wyjaśnia co stało się tamtego dnia, jednak systematyzuje obecny stan wiedzy, a autorka pisze dlaczego śmierć tych młodych ludzi nie została jeszcze wyjaśniona i dlaczego prawdopodobnie nigdy się to nie stanie. Horror i kryminał w jednym reportażu historycznym. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę