Tragedia na Przełęczy DiatłowaAudio

Historia bez końca
Z serii: Poza serią
Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
Tekst
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
E-book
31,90 
Szczegóły
Opis książki

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy – niektórzy zmarli z powodu hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była „potężna siła”.

Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.

Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 18 czerwca 2020
  • ISBN: 9788381910675
  • Lektor: Marcin Popczyński
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Alice Lugen "Tragedia na Przełęczy Diatłowa" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Tragedia na Przełęczy Diatłowa
E-book
31,90 
Książka należy do serii
«Poza serią»
Bezmatek
Przewóz
Chamstwo
-5%
Cecylia Ksiazek
27 października 2020

Czasami w moje ręce trafiają takie książki, od których po prostu nie mogę się oderwać. W lutym 1959 roku na Uralu zginęła dziewiątka młodych ludzi, a władze ZSRR robiły wszystko, by tę sprawę zamieść pod dywan. Pierwszy raz czytam książkę na ten temat. Niewiele też wiem o tych wydarzeniach od strony historycznej więc trudno mi się odnieść do warstwy merytorycznej. Jednak od strony czytelniczej mogę zdecydowanie polecić – krótka prezentacja członków wyprawy, ich podróż, analiza zdarzenia po tragedii i rozterki prokuratora.. Dla mnie była to wstrząsająca lektura. Książka warta czasu. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę