Nowy wspaniały światTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
Audiobook
Czyta Karolina Gruszka
Szczegóły
Opis książki

"Nowy wspaniały świat" to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominują seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 14 marca 2019
  • ISBN: 978-83-287-1220-1
  • Tłumacz: Bogdan Baran
  • Wydawca: Muza
  • Spis treści
Aldous Huxley "Nowy wspaniały świat" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Nowy wspaniały świat
Niedostępna w sklepie
Czyta Karolina Gruszka
Jakub Studzinski
30 marca 2020

"Nowy wspaniały świat" to genialna antyutopia, opis świata zmierzającego ku zagładzie moralnej. Autor podjął próbę przedstawienia świata, pozbawionego uczuć takich jak miłość, współczucie. To wizja idealnego społeczeństwa, które powstaje na skutek sztucznego zapłodnienia i klonowania, następnie ulega zaprogramowaniu według odpowiednich kast. Wydawać by się mogło, że jest to społeczeństwo idealne i szczęśliwe – zdrowe, niestarzejące się, otoczone zaawansowaną technologią i czczące stwórcę Forda. W pewnym momencie dochodzi do spotkania nowej, idealnej cywilizacji ze starą, zaciemnioną, schorowaną, nazywaną przez tych pierwszych «Dzikusami», co jest kluczowym momentem, bo zostaje tutaj dokładnie przedstawiona filozofia nowego społeczeństwa.

Jest to bardzo dobra lektura. Zdecydowanie skłania do przemyśleń. Jestem pewien, że do Huxley'a jeszcze wrócę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę