3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Alan Alexander Milne

Alan Alexander Milne

Alan Alexander Milne to angielski pisarz, dramaturg i dziennikarz, najbardziej znany jako autor serii książek o Kubusiu Puchatku. Krótka bio... Szczegóły

O autorze

Alan Alexander Milne to angielski pisarz, dramaturg i dziennikarz, najbardziej znany jako autor serii książek o Kubusiu Puchatku.

Krótka biografia

Alan Alexander urodził się 18 stycznia 1882 roku w Londynie. Był najmłodszym z trzech synów w rodzinie Johna i Sarah Milne. Ojciec przyszłego pisarza pracował jako dyrektor małej prywatnej szkoły Henley House, gdzie Alan otrzymał wykształcenie podstawowe. Milne później uczęszczał do Westminster School w Londynie, a następnie zapisał się do Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W 1903 roku uzyskał licencjat z matematyki.

Ale już na studiach Alan Alexander zdał sobie sprawę, że jego prawdziwym powołaniem jest pisanie. Dużo pisał i zajmował się redagowaniem czasopisma Studenckiego Granta. Wraz z bratem Kennethem publikowali humorystyczne artykuły, podpisując je Inicjałami AKM. Na ich twórczość zwróciła uwagę redakcja znanego magazynu humorystycznego «Punch», a Milne został tam zaproszony do pracy.

Wkrótce po przeprowadzce do Londynu Alan został asystentem redaktora Punch. Jego humorystyczne wiersze i teksty były publikowane w czasopiśmie aż do roku 1914. W czasie wolnym Milne grał w krykieta w towarzystwie Arthura Conana Doyle'a, Pelama Woodhouse'a, Jamesa Matthew Barii oraz innych wielkich pisarzy.

Książki dla dzieci

W 1913 roku Alan Alexander poślubił Dorothy de Selincourt. Po wybuchu I wojny światowej Milne zaciągnął się do Royal Regiment of Warwickshire, a następnie do Royal Corps of Signals.

W latach służby pisarz zaczął pracować nad sztukami, a po zakończeniu wojny został znany jako dramaturg. Jego komedie «Wurzel-Flummery», „Pim Passes By“, „The Dover Road“ cieszyły się dużą popularnością. W 1922 roku Milne opublikował powieść kryminalną «Tajemnica czerwonego domu».

W 1920 roku Alan i Dorota urodził się syn: Christopher Robin. To on zainspirował ojca do rozpoczęcia pisania książek dla dzieci. W 1924 roku Milne wydał zbiór wierszy «When We Were Very Young», trzy lata później kontynuację zatytułowaną: «Teraz mamy sześć lat».

Ale najbardziej znanymi dziełami Alana były książki «Kubuś Puchatek» i «Dom w rogu Puchatka», które ukazały się w latach 1926 i 1928. Prototypem Książki Christophera Robina był syn Milne'a, a pozostałe postacie – Królik, Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kangurzyca i Roo, osioł Kłapouchy, Tygrys i Pan Sowa – oparte są na miękkich zabawkach prawdziwego Christophera Robina. Ilustracje, które zostały znane na całym świecie, namalował Ernest Shepherd.

Późniejsze lata

W 1929 roku Alan Milne pracował nad scenariuszem adaptacji książki Kennetha Grahama «Wiatr w wierzbach». Później wrócił do publikowania książek dla dorosłej publiczności. W 1939 roku napisał autobiografię, którą nazwał «It's too late now».

W latach pięćdziesiątych pisarz ciężko chorował. Zmarł w dniu 31 stycznia 1956 roku w swoim domu w Hartfield. W 2017 roku na ekrany trafił film o życiu Alana Milne'a zatytułowany: «Do widzenia, Christopher Robin».

Podobni autorzy