Złota epopejaTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Pierwsza powieść o dramatycznych losach polskiej rezerwy złota w czasach drugiej wojny światowej. Wielkie przyjaźnie i wielkie emocje. Wielka rozgrywka wywiadów. Odwaga, brawura i sensacja, kiedy trzeba – chłodna kalkulacja prawnicza. Oficerowie od zadań specjalnych, bankierzy i pierwsza polska medalistka olimpijska.

BEZ TYCH SKARBÓW NIE ISTNIAŁBY RUCH OPORU W POLSCE I POLSKIE SIŁY ZBROJNE NA ZACHODZIE!

Na jakiej podstawie minister Eugeniusz Kwiatkowski obawiał się konfiskaty rezerwy złota przez aliantów? Dlaczego nie ufał sojusznikom?

Na czym polegała misja pułkowników Adama Koca i Ignacego Matuszewskiego? Jak w ciągu kilku dni byli w stanie zorganizować kilkadziesiąt ciężarówek i autobusów w kraju pogrążonym w wojennym chaosie?

Skąd wśród kierowców Złotego Konwoju wzięła się Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka olimpijska?

Dlaczego polska rezerwa złota została ostatecznie ukryta w głębi Afryki?

Dlaczego rozprawa tocząca się przed amerykańskim sądem oddalonym od Afryki o tysiące mil, pomogła uratować polskie złoto od konfiskaty przez francuskie władze?

Czy kilkunastominutowe spóźnienie proceduralne mogło kosztować Polskę utratę zapasów bezcennego kruszcu?

Ile istnień ludzkich kosztowała epopeja polskiego złota?

ZŁOTO WARTE 463,6 MLN ZŁOTYCH. ODWAGA I POŚWIĘCENIE – BEZCENNE.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
Agnieszka Lewandowska-Kąkol "Złota epopeja" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Olaf Prusak
13 sierpnia 2020

Rewelacyjna książka Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol na temat Polskiego złota. Całość oparta na potwierdzonej dokumentacji z archiwum, choć wpleciona forma fabularna nadała jej zupełnie nowy, wciągający wymiar. Wielowymiarowa fabuła i ciekawi, liczni bohaterowie sprawiły, że ciężko było się oderwać od czytania. Agenci do zadań specjalnych, bankierzy i pierwsza polska medalistka olimpijska – Halina Konopacka, całość czyta się jak prawdziwy kryminał. Z przyjemnością śledziłam losy i tajniki misji pułkowników Adama Koca i Ignacego Matuszewskiego. «Złota epopeja» pozytywnie mnie zaskoczyła, nie spodziewałam się, że aż tak mnie zaangażuje. Z czystym sumieniem polecam, zwłaszcza tym zainteresowanym historią.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę