Wąż z EssexTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona, i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia.

Wtedy poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.

Wąż z Essex jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.

To powieść, którą trzeba się rozkoszować: błyskotliwe i ujmujące dzieło wyjątkowo utalentowanej autorki.

Sarah Waters

Literacki fajerwerk, powieść o niepokornych apetytach, w której na mokradłach splatają się pożądanie i wiara, lecz prawdziwym cudem okazuje się przyjaźń. Sarah Perry posiadła rzadki dar przedstawiania w prozie nieprzedstawialnego, co znaczy: oto pisarka, która rozumie życie.

Jessie Burton

Wąż z Essex mnie zachwycił. To książka tajemnicza, intymna i mądra, wspaniała powieść o mechanizmach życia, miłości i wiary, o nauce i religii, sekretach, tajemnicach oraz skomplikowanych i niespodziewanych zmianach uczuć. Chyba nie czytałam piękniejszych opisów miejsc i przyrody. Wąż z Essex jest tak dobry, że strony powieści wydają się świecić dziwnym blaskiem. Kiedy tylko skończyłam, od razu zaczęłam czytać od początku.

Helen MacDonald

Zastanawiam się, czy gdyby Charles Dickens i Bram Stoker połączyli siły, żeby napisać wielką powieść wiktoriańską, rezultat przewyższyłby Węża z Essex? Nie mam wątpliwości, że Sarah Perry po wydaniu zaledwie dwóch powieści, jest dziś w gronie najciekawszych autorek i autorów brytyjskich.

John Burnside

Sarah Perry urodziła się w hrabstwie Essex w 1979 roku. Była stypendystką Biblioteki Gladstone’a oraz laureatką stypendium rezydencjalnego w Pradze. Jej pierwsza powieść After Me Comes the Flood otrzymała nominację do Guardian First Book Award oraz Folio Prize i zdobyła East Anglian Book of the Year Award w 2014 roku. Wąż z Essex, jej najnowsza powieść, stała się bestsellerem, książką roku sieci Waterstones oraz zdobywczynią tytułu książki roku oraz najlepszej prozatorskiej książki roku British Book Awards 2017. Otrzymała kolejnych osiem nominacji, w tym do Costa Novel Award 2016 i Bailey’s Women’s Prize for Fiction 2017. Książki autorki są tłumaczone na piętnaście języków, a eseje i prozę transmitowały rozgłośnie BBC Radio 4 i RTE 1. Sarah Perry pisuje recenzje dla „Guardian” i „Financial Times”. Mieszka w Norwich.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 18 maja 2019
Adam Zdrodowski "Wąż z Essex" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Zofia Pyszka
03 lutego 2020

Przyznam, że do zakupu książki zachęciła mnie okładka.. Absolutnie nie żałuję, że tak się stało. Ta książka jest po prostu.. piękna. Sarah Perry to dla mnie niekwestionowane odkrycie literackie 2019 roku. Z zapartym tchem wyczekuję tłumaczeń jej innych powieści (do tej pory przetłumaczony został jedynie «Wąż z Essex»). Wracając do samej książki – nic tu nie jest zbędne, niczego w niej nie brakuje, jest idealnie stworzona, by zapełnić głęboką wyrwę pomiędzy prawdziwą XIX-wieczną klasyką a współczesną prozą nawiązującą do tego nurtu. Sarah Perry wręcz z idealnie oddaje czasoprzestrzeń wiktoriańskiej Anglii. Autorka bardzo szczegółowo przedstawia swoje powieściowe uniwersum i żyjące w nim postaci. Są tu zabobony, ludzkie strachy i lęki pozwalające powołać do życia nawet węża z Essex, gorliwe odwoływanie się do wiary, a po drugiej stronie – dochodząca do głosu nauka, hipnoza, anatomia człowieka, operacje i racjonalne leczenie chorób. Autorka urzekła mnie również językiem: rozbudowanym i pełnym metafor, stylizowanym na powieść wiktoriańską. Lektura tej książki to prawdziwa uczta dla duszy i ciała… Serdecznie polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę