Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na LitwieTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie – poemat epicki Adama Mickiewicza wydany w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Ta epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej powstała w latach 1832-1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812 (za Wikipedią).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 22 września 2019
Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Kacper Gorecki
17 sierpnia 2020

Trudno ocenia się tego typu klasyki. Zwłaszcza jeśli ciągnie się za nimi widmo lektury szkolnej. Ostatnimi czasy powracam jednak do lektur sprzed laty, które wtedy były dla mnie najgorszym koszmarem. Dziś wiem, że na docenienie pewnych dzieł potrzeba czasu, tak było w moim przypadku i «Pana Tadeusza». Czystą paranoją jest dla mnie przerabianie tak złożonego utworu w szkole średniej, gdzie jedyne o czym człowiek myśli to odblaski na tornistrze i wagary. Czytając to dzieło już w dojrzałym wieku zrozumiałem definicję wieszcza narodu. Ba, zrozumiałem w końcu «Pana Tadeusza»! Utwór ten przeczytałem dosłownie w parę dni, szybkości czytania sprzyjała też wierszowana forma. Wspaniałe opisy polowań, rewelacyjne ukazanie polskich tradycji i niezwykła wrażliwość w opisach przyrody. Myślę, że dojrzały Polak znajdzie tutaj coś dla siebie. Polecam wrócić do tego arcydzieła.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę